Erdoğan’dan ‘milli seferberlik’ çağrısı: “Özgürlük, demokrasi bunlar hikaye”

Tayyip Erdoğan, Kaçak Saray’daki 32. Muhtarlar Toplantısı’nda “terörle mücadele” adı altında savaş ve saldırı politikalarının propagandasını bir adım daha yükseltti.
Konuşmasının başında PKK’ye yönelik operasyonlarda 9 bin 500 kişinin öldürdüğünü, 40 bini aşkın kişinin gözaltına alındığını, 10 bin 500’den fazla kişinin de tutuklandığını söyleyen Erdoğan konuşmasında bol bol Kurtuluş Savaşı ve milli mücadele vurgusu yaptı:

Bugün de adı konulmamış bir Sevr anlaşmasıyla karşı karşıyayız. Gezi’de başaramadıklarını, emniyet yargı darbesiyle yapmaya çalıştılar. Bölücü terör örgütüyle de başaramayınca darbeyi yaptılar. Bazıları sanıyor ki hedef benim ya da partim. Mesele bundan ibaret değil. Ortada daha büyük oyun var.

Yaşadığımız dönem, en az İstiklal Harbi kadar önemlidir, kritiktir. Hayati sonuçlar doğuracak ehemmiyettedir. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından dönemin güçleri, Türkiye’yi İç Anadolu’da sıkıştırarak, Sevr’de tasarladıkları bir avuç toprağa mahkum etmek istiyorlardı. Aynen bugün Halep’te olduğu gibi.

Bundan sonrası önümüzdeki gerçekler ışığında yeni Kurtuluş Savaşımızı hatta yeni Çanakkale Savaşımızı verme ve zafere ulaştırma dönemidir.

‘Göz çıkarma’, ‘kurşun atma’ ve seferberlik ilanı
“Vatanmızın tek bir parçasına göz dikenlerin gözünü çıkarmak namus borcumuzdur” ve “Tarihimizin en büyük saldırısına maruz kalıyorsak misliyle karşılık vermemiz gerekir. Kurşun adres sormaz” gibi ifadeler kullanan Erdoğan konuşmasını milli seferberlik ilanıyla sürdürdü:

Buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, Anayasamızın 104. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak, PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum. Her kim bu örgütlerin elemanlarıyla ilgili malumat sahibi olursa güvenlik güçlerimize haber vermelidir. Her terörist 80 milyonun tamamının düşmanıdır.

“Özgürlük, demokrasi bunlar hikaye”
Erdoğan seferberlik çağrıları eşliğindeki savaş naralarında açıksözlü olmaktan da çekinmedi:

Demokratik yollardan hak arama şansını Avrupa ülkelerinde bile bulamazsınız. Özgürlük, demokrasi falan bunlar hikaye. Bu toleransı hiçbir yerde bulamazsınız. Vatandaşlarımızın can ve mal varlığına tehdit oluşturan her terörist düşmanımızdır ve ona göre muamele görecektir.

Polise “Yetkinizi kullanın”, muhtarlara “Fişleyin, ihbar edin” çağrısı
Güvenlik güçlerine “Terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı devletiniz de milletiniz de sizin yanınızdadır. Yetkilerinizi kullanmaktan çekinmeyin” diye seslenen Erdoğan, muhtarlara da fişleme ve ihbarcılık çağrısı yaptı:

Muhtarlarımıza da görev düşüyor. Hangi evde kim var kim yok bunu bilmelisiniz. Zaten bir muhtar bunu bilmiyorsa görevini tam olarak yapamıyordur. Bunlar güvenlik güçlerine bildirilmelidir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×