Eski MİT Müsteşarı: Dağdakilerin önüne düzgün bir yol haritası koyamadık
Eski MİT Müsteşarı Emre Taner, TBMM Darbe Komisyonu'nda dinlendi. Taner, 15 Temmuz darbe girişiminin yanı sıra çözüm sürecine ilişkin konuştu.

Taner, çözüm sürecine ilişkin olarak, "Oslo ihanet değildir. Kanın durdurulması için yapılmıştır. İç ve dış mihraklar çözüm sürecinin yürümemesini istedi. Süreç Habur'da tıkandı. Habur ihanet değildir. Dağdakilerin önüne düzgün bir yol haritası koyamadık" dedi.

Emre Taner, "Çözüm sürecinin bozulmasında FETÖ'nün etkisi var mıdır?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Oslo sürecine, yabancılar Kürt meselesini oyuncak yapmasın diye girdik. Ne kadar yabancı varsa PKK ile iç içe. Uluslararası konferansa gidecekler. 'Olmaz' dedim. 'Devreye girmemiz lazım. Biz bu grupla baş başa kalmalıyız' dedim. Başkalarına bırakmayalım. Oslo'ya da bu yüzden gidildi. Oslo bir ihanet değildir. Oslo bir kanın durdurulması için yapılmış bir hadisedir. Gizli servisler mayınlı bölgeye girer, mayını temizler, peşinden de siyaset girer. Ne bir protokol ne de bir anlaşma vardır. Oslo'yu, bu çözümün olmasını istemeyenler sızdırdı. Oslo'da masa başında oturanlar böyle oturuyor. Norveç, İngiliz Gizli servisi hattını bağlamış. Bizim koparıp almak isteyişimizin nedeni bu. Bu olayın arkasında Türkiye'nin Kürt meselesini çözmek istemeyenler var. Örgütün büyük bir bölümü istemedi. Fethullah Gülen ve arkadaşları bu problemin mevcut hükümet tarafından çözülmesinden rahatsızdı."

Eski MİT Müstaşarı, darbe girişimine ilişkin olarak da şunları söyledi: "15 Temmuz’un geleceğini gösteren bilgiler alınamamıştır. Özeleştirimizi açıkça yapmak mecburiyetindeyiz. Yapamadık, alamadık. Fethullah Gülen'in 15 Temmuz’da bir ihtilale sebebiyet olacağını alamadı bu gizli servis. Eksikleri vardır. Oturalım, bunu konuşalım. İstihbarat eksikliğinin kurumların eksikliğinden kaynaklandığını tekrarlıyorum. MİT, polis, jandarma büyük bir kopukluk içinde. FETÖ başta olmak üzere bu tür örgütlerin ilgili kurumlara sızması için bundan daha iyi fırsat olmaz. Bütün bilgiler bir yerde toplanmalı. MİT'in adı yanlış. Merkezi Devlet İstihbarat Teşkilatı olmalı."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×