“Evet diyenlere gözaltı yok, hayır diyenlere var! Hayır’dan korkuyor musunuz?”
 CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, “‘OHAL altında referanduma gidildi’ dedirtmem” diyen Binali Yıldırım’a Hayır propagandası yapanlara yönelik gözaltıları sordu. Evet çalışması yapanların gözaltına alındığını, engellendiğini belirten Sağlar, bu hep böyle mi gidecek diye sordu.

Yıldırım’a 2016 Kasım ayında söyleidği sözleri hatırlatan Sağlar, 2017 OHAL’in kaldırılması bir yana 3 ay daha uzatıldığının altını çizdi. OHAL koşullarında referanduma gidilmesinin yanısıra referandum çalışmalarının da eşit ve adil ilerlemesinin engellendiğini belirten Sağlar “Rektörlerden, valilerden, sanatçılardan, tercihini evet olarak kullanacak olanlar sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaparken; tercih hakkını hayır yönünde kullananlar gözaltına alınmaktadır” dedi.

Evet demek kadar hayır demenin de özgürlük olduğunu vurgulayan Sağlar, hayır yazılı afiş astığı için gözaltına alınan, hayır diyeceğini açıkladığı için polise ihbar edilen ve gözaltına alınanları hatırlattı, “Nedense evet dediği için gözaltına alınan esnaf yok!” dedi.

Fikri Sağlar’ın Binali Yıldırım’a yönelttiği sorular: 

1) Olağanüstü hal varken, böylesine önemli bir anayasa değişikliğine gidecek misiniz?

2)  Sayın Başbakan, OHAL sürecinde secime gidilmez demiştiniz. Referandum kararını alan Cumhurbaşkanı olabilir mi?

3)  Evet diyenleri de gözaltına alacak mısınız? Yoksa sadece “hayır” diyenler mi gözaltına alacaksınız?

4)  Vapurda “hayır” dediği için gözaltına alınan vatandaşlarımız var. Neden “evet” klipleri çekip sosyal medyada paylaşan ya da tercihini evet olarak lanse eden rektörlere, valilere, sanatçılara gözaltınız yok?

5)  Yoksa “hayırdan” korkuyor musunuz?

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×