Federal Savcılık, MİT'in casusluk iddiaları hakkında soruşturma başlattı

Federal Savcılık, Almanya'da FETÖ'cüler hakkında casusluk yapıldığı şüphesi üzerine, MİT'in 'bildirilmeyen' mensuplarına karşı soruşturma başlattığını açıkladı. Hürriyet'in haberine göre, Federal Savcılık sözcüsü Frauke Köhler, soruşturmanın akıbetinin Alman istihbaratının elindeki delillere bağlı olduğunu söyledi.
"İSTİHBARAT GÖREVLİSİNİ BİZE BİLDİRMEK ZORUNDA"
"Alman topraklarında casusluk suçtur"

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, MİT’in Almanya’da "FETÖ aleyhine casusluk yaptığı" iddialarının ardından “Alman toprakları üzerinde casusluk yapmak suç teşkil eder ve biz buna tahammül edemeyiz” diye açıklama yaptı.
Maiziere şunları söyledi: “Bu tür casusluk aktivitelerini Alman istihbaratı takip ediyor. Bunun sonuçları var. Her ülke bizim ülkemize gönderdiği istihbarat görevlisini bize bildirmek zorunda. Büyükelçiliklerde bildirilenin dışında görev yapanlar oturma iznini kaybeder. Eğer suç unsuru varsa, savcılık devreye girer. Bu listeyi tek tek incelemek lazım. Türkiye’de sevilmeyen insanların Türkiye’ye gitmekten korkmaları kabul edilemez. Bu, Türkiye, Almanya ilişkilerinin geleceği olamaz.”
Süddeutsche Zeitung gazetesindeki habere göre, Almanya terörist takibinde yabancı ülkelerin kendi vatandaşlarını gözlemlemesini kabul ediyor. Ancak Almanya’da yaşayan yabancıların temel haklarının korunması gibi durumlarda bunu casusluk suçu sayıyor.
Alman Süddeutsche Zeitung gazetesinin NDR ve WDR kanallarıyla birlikte yürüttüğü araştırma sonucunda hazırlanan haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın FETÖ yapılanması ile bağlantı içinde olduğu iddia edilen Türklerin isimlerini Alman dış istihbarat teşkilatı BND'ye ilettiği ileri sürülmüştü. Haberde FETÖ yapılanmasına yakın isimlerin bulunduğu 300 kişilik listede okul, dernek ve diğer kuruluşların isimlerinin de yer aldığı belirtilmişti. Söz konusu haberde isimlerin yanı sıra söz konusu kişilere dair adres, telefon numarası gibi bilgilerle bu kişilere ait fotoğrafların da bulunduğu iddia edilmişti.
"Alman - Türk ilişkilerinin geleceği olamaz"
De Maiziere,  ne Almanlara ne de burada Erdoğan yönetimini eleştiren Türklere seyahat yasağı getirilebileceğini ifade etti. Bakan, "bir şekilde Türkiye'de gözden düşen kişilerin Türkiye'ye giderken kaygı taşımaması gerektiğini dile getiren De Maiziere, bu şekilde "Alman - Türk ilişkilerinin geleceği olamaz" diye sözlerini sürdürdü.
Alman Bakan, Türkiye'nin sadece NATO ortağı olmadığını aynı zamanda turistler tarafından sevilen bir ülke olduğunu belirterek "Almanya'dan Türkiye'ye düzenli olarak giden turistler Türkiye'nin çıkarınadır" diye konuştu.                             

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×