FETÖ’cü damadından 5 daire satın alan Kadir Topbaş şimdi ne diyecek?
15 Temmuz darbe girişimi sonrası darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlarda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı,‘FETÖ’den tutuklama talebiyle adliyeye sevk edilmişti.  Kavurmacı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
FETÖ’cü damadından 5 daire aldığı gündeme düşen Topbaş, damadı gözaltına alındığı zaman “17/25 Aralık’tan sonra damadım bu ihanet şebekesi ile yollarını ayırdığını beyan etti. Yargı süreci elbette gerçeği ortaya çıkaracaktır. Eğer damadım beyanının aksine davranmışsa hak ettiği cezayı çekecektir.” demişti.

Kadir Topbaş’ın “cezası neyse çeksin” dediği FETÖ’cü damadından  aynı gün 5 daire satın aldığı ortaya çıktı şimdi de.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Kadir Topbaş’ın başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) destek alan Topbaş’ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı’nın Bakırköy’deki projesi Koru Florya’dan “Topbaş ailesinin 5 dairesi” çıktı.
Belgelere göre Kadir Topbaş’ın aile şirketi Teşvikiye Saray Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, 5 taşınmazın tamamını aynı gün “25 Temmuz 2014” tarihinde satın almış.

2010 yılında “kamu arazisi” olan Florya’da bulunan arazileri, ihaleyle Aydınlı-Metal Yapı Konut-Arke İnşaat ve Vizyonlife şirketlerinden oluşan grup adına alan Kadir’in damadı, Koru Florya” konut ve AVM projesini başlatmış ve “kamu arazisi damada hediye mi” tartışması gündeme gelmişti.

İşte bu tartışmalı “Koru Florya”’adıyla yapılan, ev fiyatlarının ortalama 1.5 ile 5 milyon TL arasında değiştiği projede Kadir Topbaş ailesinin 5 dairesi olduğu ortaya çıktı. 5 dairenin 2’si F blokta, 1’i E blokta, 1’i D blokta, 1’i ise G blokta yer alıyor. Dairelerin mülkiyeti Topbaş ve çocuklarına ait Teşvikiye Saray Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ üzerine görünüyor. Şirketin yönetim kurulunu Topbaş’ın oğulları Mehmet, Ahmet ve Turhan Topbaş oluşturuyor. Şirketin eski yönetim kurulu başkanı ise Kadir Topbaş. Şirketi kamuoyu “Saray Muhallebicisi” adıyla tanıyor. 5 dairenin tamamı da “25 temmuz 2014” tarihinde proje bitmeden alınmış. Proje inşaatı 16 Eylül 2014’te tamamlanmış.

CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Önce kupon arazi bulundu. Sonra kamu kurumları devreye girdi. Damadın çevresi geniş. Koru Florya ile ilgili TOKİ’nin yaptığı plan da Kadir Topbaş’ın başkanı olduğu İBB Meclisi’nden geçti. Projede bodrum katlarına ilişkin ayrıcalık tanındı. Damat sevindi. Suç duyurusunda bulunduk. En son damada özel, yılların Cennet Mahallesi de oldu mu Koru Florya. Topbaş da hiç dava açmayı düşünmedi. Zaten nasıl açsın, mülkiyetlere bakıldığında akrabalar bir arada ve mutlular” dedi.

‘FETÖ’ soruşturması kapsamında TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in de aralarında bulunduğu 187 şüpheli hakkında 18 Ağustos’ta gözaltı kararı verilmiş, 204 adreste arama yapılmıştı. Gözaltına alınan isimlerden en dikkat çekici olanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı’ydı. Projesini gerçekleştirdiği Bakırköy Şenlikköy Mahallesi’ndeki Koru Florya evlerinde de arama yapılmış, aramayla birlikte proje tekrar gündeme gelmişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×