Figen Yüksekdağ: Teslim olmayanlar kazanacak
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün tutuklanmasıyla ilgili parti genel merkezinde açıklama yaptı.

Yüksekdağ’a, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, HDP Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Ankara İl Başkanı Birsen Kaya ve avukat Alişan Şahin eşlik etti.

Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün tutuklanmasını “siyasi komplo” olarak niteledi ve Altınörs’ün tutuklanmasına karşı kampanya başlatacaklarını duyurdu.

Yüksekdağ, “Alp, Türk sosyalist hareketiyle Kürt özgürlük hareketinin birleşme köprüsünü temsil eder. Bizler bir arada durmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizleri koparmalarına, farklılıklarımıza rağmen oluşturduğumuz birleşikliği tahrip etmelerine izin vermedik vermeyeceğiz” diye konuştu.
Photo published for Yüksekdağ'dan Alp Altınörs açıklaması

Figen Yüksekdağ’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Siyasi komplo”

“Alp Altınörs’ün gözaltına alınması ve tutuklanması, aslında hukuksuzluk devletinin hangi aşamaya getirildiğinin çok açık görüntüsü olmuştur. Karşımızda artık bir hukuk devleti yok. Türkiye’yi iktidarın dayanağına dönüştürülmüş bir yargı mekanizması yönetiyor. Yaptıklarını hukukileştirmek gibi bir anlayışla ilerliyor Türkiye’deki siyasi iktidar…

“Anladığımız tek şey HDP’ye yöneltilen siyasi komplo operasyonlarıdır. Bu zamana kadar sayısız kez iktidarın sahibi olanlar siyasi komplo operasyonlarıyla iktidarlarını pekiştirdiklerini sandılar. Ama her bir siyasi komplo operasyonu başka bir çöküntünün yaşanmasına yol açtı. Ergenekon, Balyoz ve KCK operasyonlarına varan dek; son süreçte darbeye karşı mücadele adı altında yürütülen operasyonlara kadar. Altınörs’ün tutuklanması da bu komplo operasyonlarından birisidir.

“Daha avukatlar dosya görmedi ama medyada fezlekeler yazıldı”

“Bizler herhangi bir komplo ve yalan operasyonu karşısında kendimizi açıklamayacak kadar rahatız. Altınörs’ü tutuklayanlar, gerekçelerini açıklamak için bin dereden su getiriyorlar. Gizlilik kararı 7 gün sonra bitirildi. Gözaltı kararında Zahir Karabulut’un cenazesine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Üç gün geçtikten sonra, daha avukatlar dosyayı görmeden, iktidarın medya organlarında fezlekeler yazılmaya başlandı.

“Medya kanallarında iddianameler fezlekeler yazılıyor, gözaltından sonra servis ediliyor. ‘Örgüte eleman kazandırmak’ gibi suç isnat ediliyor cenaze töreninde. Böyle bir çürüme olabilir mi? Bizler 10 Ekim şehitlerinin arkasından ağlarken onlar kirli senaryolarla yalan üretme arayışında. Bizler o cenazelerde günlerce acının gözyaşının içinde insanlığı ayakta tutabilmek için mücadele veriyorduk. İnsanlarımıza sarıldık, birbirimize sarıldık. O cenaze töreninden çıkarak böyle bir senaryo üretmek…

“Utanma kelimesi bunların yalanını görünce utanıyor”

“Utanma kelimesi utanıyor bunların yalanını görünce. Bugün HDP’yi yıpratacaklar diye, HDP’yi kriminalize edecek diye senaryoları kirli tezgahlarında yazıp çizip kurup karşımıza çıkarıyorlar. Hukuk bunun neresinde?

“Siyasi iktidar 80’li, 90’lı yılların karanlığını yaşatıyor. Kendi darbelerini yaptılar. Kendi diktalarını kurdular. Türkiye halklarına da darbeden darbe beğenin diyorlar. Bizim varlık zeminimiz bize bunu dayatanlara bağımsız seçenek olduğunu göstermektir. Türkiye hakları darbeden beğenmek, diktadan dikta beğenmek zorunda değil.

“Türkiye’deki zalim anlayış, Türkiye halklarında yenilgi duygusu, tükenme duygusu yaratarak kendini var etmeye çalışıyor. Pes ettiğin zaman yenilirsin. Vazgeçtiğinde yenilirsin, biat ettiğin zaman yenilirsin. Türkiye halklarında yenilgi durumu yaratmak istiyorlar. Biz yenilmemenin gerçek bir zafer olduğunu biliyoruz. Böyle zulüm karşısında yenilmemenin tek güç olduğunu biliyoruz.

“Altınörs’e, yöneticilerimize, il ve ilçe yöneticilerimize, arkadaşlarımıza uygulanan zulmü çok iyi tanıyoruz. 80’lerde 90’ların yenilmeyen kuşağıdır. Büyük silahlar tanklar, toplar tüfekler, bütün mekanizma içinde ezemediğini insanlar siyasi güç üretiyor. Biz bundan vazgeçmeyeceğiz.

“Korsanvari anlayış”

“Alp Altınörs Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde psikolojik ve fiziki işkenceye maruz kaldı. Otur kalk, bunlar 80’li yıllarda yaparlardı. Alp bu talimatlara uymadı. Biz HDP olarak yaşamın mücadelenin her yerinde otur kalk talimatına uymuyorsak, gel git talimatlarınıza uymuyorsak sizin içerideki talimatlarınıza da uymayacağız.

“HDP’yi kriminalize etmeye çalışanlara, komplolar düzenleyenlere, yalan haberler ve propagandayla bizi kuşatmaya çalışanlara karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Yüzlerce yöneticilerimizi tutukladılar. Gedik açmaya çalışıyorlar. Ama bizim surlarımız sağlamdır. Bizim surlarımızın her bir taşı sağlamdır. Alp Altınörs de onlardan biridir. Sert bir taşa çarptınız.

“Partimize oy veren, bizlerle demokrasi mücadelesi yürütülen her bir yurttaşımız, demokratik meşru direngen tavrını sürdürecek.

“Eğer herkes evinde, alanında, demokratik meşru tutumunu sergilerse, birleşirse bu karanlık kuşatma hep birlikte aşılacaktır.

“OHAL rejimiyle, KHK’yle operasyonlarla geleceğimizi karartmaya izin vermeyin. İstediği hukuksuzluğu korsanvari gerçekleştiriyorlar. Korsanvari anlayış yönetiyor.

“Altınörs’le ilgili kampanya başlatacağız”

“HDP olarak bu süreçte bütün siyasi soykırım operasyonlarına karşı güçlü bir mücadele yürütme kararlılığı içindeyiz. Bu süre içinde Altınörs’le ilgili kampanya başlatacağız. Kararlı biçimde sürdüreceğiz.

“Alp’in bir özelliği var. Alp Türk sosyalist hareketiyle, Kürt özgürlük hareketinin birleşme köprüsünü temsil eder. Türk toplumunun da tüm demokratik kesimlerin de, HDP’nin bu birliğine sahip çıkacağına inanıyorum. Onuruyla yaşayan, geleceğimize inanan insanlar var. İşte o insanların sesini ve iradesini duyurma zamanıdır.

“Bizler bir arada durmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizleri koparmalarına, farklılıklarımıza rağmen oluşturduğumuz birleşikliği tahrip etmelerine izin vermedik vermeyeceğiz. Özgün ve güzel yanlarımıza sahip çıkacağız. Alp Altınörs nezdinde bütün siyasi soykırıma uğrayan insanlarımız nezdinde, daha güçlü bir sahip çıkmaya çağırıyorum.”


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×