Figen Yüksekdağ’a tecrit işkencesi: Avukat görüşmesinde not alması dahi engelleniyor
Tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları ve milletvekillerine yönelik tecrit sürüyor. Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hücrede tutulan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, geçtiğimiz günlerde cezaevlerinde daha önce karşılaşılmayan bir uygulamaya maruz kaldı. DİHABER’in aktardığına göre, Yüksekdağ’ın avukatlarının dava dosyalarına ilişkin herhangi bir belge alması ve not tutması engellenirken, koluna yazdığı HDP Meclis Grubu’na ait faks numarası görevliler tarafından zorla silindi. Eşbaşkanlar ve milletvekillerinin koşullarına ilişkin araştırmalar yapan komisyondan alınan bilgilere göre; sistematik olarak psikolojik baskı altında olan Yüksekdağ, TV izleyebilmekte ve her gün sadece 5 gazete almakta.
Her görüşmede üst araması dayatması
Yine Yüksekdağ’ın kaldığı hücrenin yanında bulunan diğer hücrelerin boş tutulduğu, cezaevinde hiç kimseyle iletişim kurmasına izin verilmediği ve var olan sohbet, ortak alana çıkmak gibi haklarının engellendiği öğrenildi. Aynı cezaevinde bulunan Mêrdîn (Mardin) Milletvekili Gülser Yıldırım ile karşılıklı olarak birlikte kalmak istediklerine dair cezaevi yönetimine ilettikleri yazılı talebe ise, üzerinden günler geçmesine rağmen bir yanıt verilmedi. Yüksekdağ’ın revire ve avukat görüşüne çıkarken her defasında aramaya maruz bırakıldığı da komisyona ulaşan önemli hak ihlalleri arasında bulunmakta.
Mektuplar ya sansürlendi ya el konuldu
Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 kişilik bir hücrede tek başına tutulan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da aynı cezaevinde bulunan Colemêrg (Hakkari) Milletvekili Abdullah Zeydan ile karşılıklı olarak birlikte kalmak istediklerine dair cezaevi yönetimine ilettikleri yazılı talep kabul edilmezken, yapılan itiraz da reddedildi. Demirtaş’ın basın tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için iletilen sorulara verilen yanıtlar da sansürlendikten sonra ilgili basın mensuplarına iletildi. Tutuklu bulunduğu süre içerisinde Demirtaş’ın Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’e yazdığı mektuplara ise cezaevi yönetimince el konuldu.
Görüşmeler kayıt altına alınıyor
Eş genel başkanlar ve milletvekillerinin gerçekleştirdikleri bütün avukat görüşmelerinin kamera ile izlenip kayıt altına alındığı aktarıldı. Eşbaşkanlar ve milletvekillerinin tutuklanmalarına karşı 17 Kasım’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptıkları bireysel başvurunun üzerinden bir ay geçmesine rağmen, bir karar çıkmadı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×