Fransa Dışişleri Bakanı: “İki ülkedeki OHAL farklı, bizde yargı bağımsız”
 Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin OHAL ve KHK uygulamaları için başlıca referans kaynağı olan Fransa’dan, hükümetin aksi yönünde bir açıklama geldi. Türkiye’ye gelen Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrasındaki ortak basın toplantısında “yargı bağımsızlığı” eleştirisi getirdi.

Türkiye’nin de her ülke gibi terörle mücadele çerçevesinde kendisini savunma hakkı bulunduğunu ve doğrultuda OHAL’i de uzatabileceğini söyleyen Ayrault, buna karşın OHAL’in kapsamı ve uygulaması konusunda Fransa ile Türkiye arasında çok büyük farklılıklar olduğunu, bunun başında da “yargı bağımsızlığı” bulunduğunu belirtti:

Fransa’daki OHAL’lerde yargının hâlâ bağımsızlığı söz konusudur. Sizlerdeki OHAL’de ise polis yetkilerine ekstra bir yetki getiriliyor. Oysa OHAL’in hukuk devletine saygı ile temel hak ve özgürlükleri göz önünde bulundurması gerekiyor. Yargılamaların adil bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Yargılananların, faillerin konuyu üst makama götürmelerine imkan verilmesi gerekiyor.

Çavuşoğlu üç maymunu oynadı: İki OHAL de terörle mücadele için
Mevlüt Çavuşoğlu ise mevkidaşı Ayrault’un eleştirisinin özündeki “yargı bağımsızlığı” vurgusuna karşı üç maymunu oynayarak iki OHAL’in de terörle mücadele kapsamında olduğunu ve bu bakımdan aynı olduğunu ileri sürdü:

Türkiye’deki OHAL ile Fransa’daki OHAL arasında fark yoktur, ikisi de terör örgütlerini hedef almaktadır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne getirdiğimiz kısıtlamalar da aynı kapsamdadır. Fransa’yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorsa Türkiye’de darbe girişiminde bulunanlar da yargıya teslim edilmiştir. Fransa’daki ve Türkiye’deki OHAL Fransız ve Türk vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlamamıştır, etkilememiştir.

“Güvenli bölgeyi sağlayacağız”
Çavuşoğu, Musul operasyonu hakkında da konuştu. Koalisyon güçleri ile birlikte çalıştıklarını söyleyen bakan, tıpkı dün Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gibi Irak’ın toprak bütünlüğüne atıf yapma gereği duydu:

Hepimizin ortak amacı, Suriye ve Irak’tan DEAŞ’ı temizlemektir. Irak bizim komşu ve kardeş ülkemizdir. Irak’ın toprak bütünlüğü ve güvenliği bizim kendi güvenliğimiz kadar önemlidir.

Biraz önce sevgili dostum Türkiye sadece DAEŞ ile FETÖ ile değil, aynı zamanda PKK terör örgütüyle de mücadele ediyor. Ve maalesef Irak’tan çok sayıda PKK teröristi ülkemize geliyor ve saldırı gerçekleştiriyor. Şimdi de Sincar’ı (Şengal) ikinci bir Kandil yapmak istiyorlar. Biz de uluslararası hukuktan kaynaklanan yetkimize dayanarak PKK’nın Kuzey Irak’ta yapılanmasına daha çok müdahale edeceğiz. Burada varlık göstermelerine müsaade etmeyeceğiz. Sınırın diğer tarafında aldığımız ve alacağımız tedbirlerle bu bölgenin bizim için güvenli bölge olmasını sağlayacağız.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×