Gazeteciler, Ahmet Şık için eylemdeydi: “Hakikat susmaz, direniş bitmez”
 Gazeteci Ahmet Şık’ın tutukluluğunun 100’üncü gününde tutuklu meslektaşları için Beyoğlu’nda 100 adım yürüyen gazeteciler, “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” diye haykırdı. Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, "Uğur Mumcuların, Sabahattin Alilerin, Apê Musaların, Metin Göktepelerin, Hrant Dinklerin, Yaşar Kemallerin geleneğinden 3 maymun çıkmaz" dedi. 

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık’ın tutukluluğunun 100’üncü gününde gazeteciler, tutuklu meslektaşları için Beyoğlu Tünel’de bir araya geldi. İçerisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP ve CHP milletvekilleri ile Demokrasi İçin Birlik üyelerinin de bulunduğu yüzü aşkın gazeteci, “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı. 
Eylemde tutuklu gazeteci Mahir Kanaat’ın kızı Eylül Kanaat, en önde “Mahir Kanaat’a özgürlük, gazetecilik suç değildir” dövizini taşındı. “100 gündür tutuklu… Ahmet Şık’a özgürlük” ve “Gazetecilere özgürlük” pankartının arkasında yürüyen gazeteciler, sık sık “Ahmet çıkacak yine yazacak” sloganları ile yürüyüşe başladı. Gazeteciler yakalarına “Gazeteciliklerine tanığız” kokartları taktı.

100'ÜNCÜ GÜNDE 100 ADIM
Sloganlar eşliğinde 100 adım yürüyen gazeteciler adına gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, basın metnini okudu. Mavioğlu, "Bizden üç maymun olmamız bekleniyor. Ama herkes bilsin ki Uğur Mumcuların, Sabahattin Alilerin, Apê Musaların, Metin Göktepelerin, Hrant Dinklerin, Yaşar Kemallerin geleneğinden 3 maymun çıkmaz. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet" ifadelerini kullandı.
“Zaman geçiyor, her şey değişiyor. Değişmeyen tek şey Türkiye’de gazetecilere uygulanan baskı, şiddet ve özgürlüklerinin kısıtlanması” diyen Mavioğlu, şöyle devam etti: “Bunun en trajik örneği kesinlikle Ahmet Şık. 2011 yılında cemaatin kontrolündeki polis, savcı ve hakimlerin kumpaslarıyla hapsedilen Ahmet Şık, 100 gündür hapiste. Neden mi mahpus? Gazeteci olduğundan, kimilerine inat gazetecilikte ve hakikat arayışında ısrar ettiğinde.” 
CUMHURİYET'İN İDDİANAMESİNE TEPKİ 
Mavioğlu, Cumhuriyet gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticileri hakkında hazırlanan iddianameye değinerek, “Suçlamaların tümü gazetecilik faaliyetleri ile ilgili. Öyle ki iddianamede 664 kez haber kelimesi geçiyor. Bağımsızlığı şiar edinmiş gazetecilerin hazırladıkları haberler, bugün maalesef Türkiye Cumhuriyet’inin Cumhuriyet Savcıları ve mahkemeleri tarafından ‘suç delili’ kabul ediliyor. Suç delili!” diye konuştu.

'HALKIMIZIN HABER ALMA HAKKINA SAHİP ÇIKACAĞIZ'
Mavioğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “Aslında meslektaşlarımızı tutuklayarak, tecrit altında tutarak, mektup alınmasına ve yazılmasına engel olarak, hepimize, tüm gazetecilere verilen mesaj açık: görmeyin, duymayın konuşmayın. Bizden üç maymunu oynamamızı istiyorlar. Ama her kes bilsin ki Uğur Mumcuların, Sabahattin Alilerin, Apê Musaların, Metin Göktepelerin, Hrant Dinklerin, Yaşar Kemallerin geleneğinden 3 maymun çıkmaz. Göreceğiz, duyacağız, konuşacağız, yazacağız, düşüneceğiz, halkımızın haber alma hakkına sonuna kadar sahip çıkacağız. Ve her şeyden önemlisi unutmayacağız. Daha dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Portekiz gibi 22 bin Euro kişi başı gelire sahip olacağını söylüyordu. Özgür bir basını olmayan, yetkililerin faaliyetlerini tartışmayan, eleştirmeyen toplumlar ekonomik olarak da gelişemez. Hem gazetecilerin cezaevlerine atıldığı hem de ekonomik refaha ulaşmış bir ülke örneği dünyada yok. Dün olduğu gibi bugün de adalet istiyoruz. Dün olduğu gibi bugün de gazetecilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Vicdanları kanatmaya artık son verin. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×