Gezi’nin 4. yılında Ankara Ethem’in vurulduğu yerdeydi
 2013 yılı Haziran Ayı’nda başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan Gezi Parkı direnişinin 4. yılında Ankaralılar Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde bir araya geldi.
Güvenpark’taki buluşmaya CHP ve HDP’den milletvekilleri, emek ve demokrasi güçleri ile birlikte yüzlerce Ankaralı katılırken, 31 Mayıs 2011’de Hopa Direnişi’nde hayatını kaybeden Metin Lokumcu da anıldı.

“Devleti bir iç savaş aygıtına dönüştürmeye çalışıyorlar”
Anmada Ethem Sarısülük’ün Ahmet Şahbaz tarafından vurulmasına ilişkin davanın avukatı Kazım Bayraktar da vardı. Anmada söz alan Bayraktar, Şahbaz’a verilen cezayla beraber yapılmak isteneni şöyle anlattı:

Yaşadığımız siyasal konjonktüre baktığımızda anlıyoruz aslında, niye böyle olduğunu. Hazırlamaya çalıştıkları iç savaş sürecinde, devleti bir iç savaş aygıtına dönüştürmeye çalışmalarına baktığımızda şunu görüyoruz: Asker olsun, polis olsun; siyasi iktidarın tüm muhaliflerine karşı her türlü suçu işlemeye teşvik edilecek, ödüllendirilecek ve karşılığında ceza görmeyecek ki devlet onların yanında bir iç savaş aygıtına dönüşebilsin.

Gezi Direnişi’nde Erdoğan’ın başbakan olduğunu anımsatan Bayraktar, o günden bugüne birçok gencin polis tarafından öldürüldüğünün altını çizdi. Şahbaz’a verilen 7 yıl 9 aylık cezanın Yargıtay tarafından bozulup ardından para cezasına çevrilmesi sonrasında polislerin işlediği diğer cinayetlerde de para cezası verilmeye başlandığını aktardı.

“Bu düzen böyle gittikçe daha çok Gezi bulurlar”

KHK ile ihraç edildiği işi için direnen Veli Saçılık Güvenpark’a Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın selamını taşıdı. Saçılık, “Nuriye’nin evinde Gezi aradılar, Tekel aradılar. Bu düzen böyle gittikçe daha çok Gezi bulurlar” dedi.

“Biz onlara katilsiniz dedikçe daha çok saldırıyor” diyen Saçılık sözlerini “Ethem’i vuranlardan mutlaka hesap soracağız. Artık direniş konuşacaktır” diyerek sonlandırdı.  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×