Gezi’nin dördüncü yılı: Hayır, daha bitmedi! Gezi’den korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar
Gezi direnişinin 4’üncü yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Makina Mühendisleri Odası önünde toplanıp İstiklal Caddesinde yürüyen kitle, “Hayır bitmedi mücadeleye devam” dedi.


Binlerce insanın doldurduğu İstiklal’de kitlenin en önünde çocuklarını direnişte kaybeden anneler yer aldı.

Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı başlayan ve kısa süre içinde ülkede yüzbinlerce kişinin adalet, demokrasi, özgürlük ve barış talebiyle sokağa çıktığı bir harekete dönüşen Gezi direnişinin 4’üncü yıl dönümü eylemle anıldı.

Anmada Taksim’i ablukaya alan polis, Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı’nı bariyerlerle kapattı.
Taksim Dayanışması bileşenleri, siyasi parti temsilcileri, Gezi’de yaşamanı yitiren Berkin Elvan, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Hasan Ferit Gedik, Mehmet Ayvalıtaş ve Ethem Sarısülük’ün aileleri, Cumartesi Anneleri, HDP Milletvekili Garo Paylan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beyza Üstün, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, HDK Eş Genel Başkanı Gülistan Kılıç Koçyiğit, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, EMEP İl Yöneticisi Gücen Gerçek, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi ve BHH Sözcüsü Alper Taş ilesanatçı Ferhat Tunç’un da aralarında olduğu yüzlerce kişi yoğun ablukaya rağmen Taksim Makina Mühendisleri Odası önünde bir araya geldi.
Eyleme katılan kitle üzerinde Gezi direnişi sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğrafının basılı olduğu ve “Hayır bitmedi! Mücadeleye devam! Gezi 4 yaşında…” yazan tişörtler giydi.
Polis Gezi Parkı’na yürümeye izin vermedi
Makina Mühendisleri Odası’nın önünde toplanan kitle, “Gezi’den Rakka’ya düşene dövüşene bin selam”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Devrim şehitleri ömlümsüzdür”, “Hayır bitmedi mücadeleye devam” sloganları atarak İstiklal Caddesi’ne yürüdü. “Hayır bitmedi mücadeleye devam” pankartının açıldığı eylemde, Rakka’yı özgürleştirme hamlesinde hayatını kaybeden Gezi’nin simgelerinden olan kırmızı fularlı kız Ayşe Deniz Karacagil ile Gezi direnişi sırasında öldürülen gençlerin fotoğrafları taşındı. Taksim Dayanışma’sının isteği üzerine başka herhangi bir pankart taşınmadı.
İstiklal Caddesi’nde bir süre yürüyen kitle polisin Gezi Parkı’na yürünmesine izin vermemesi üzerine Fransız Kültür Merkezi yakınlarında durarak açıklama yaptı. Kitle Gezi’ye yürünmesine izin vermeyen polisin tutumunu protesto etti. Burada kitle adına basın açıklamasını Taksim Dayanışması Sözcüsü Mimar Mücella Yapıcı okudu.

‘Gezi’den bugüne karanlığa karşı Hayır’
Mücella Yapıcı, iktidarın aradan geçen 4 yıla rağmen Gezi ruhundan korktuğuna dikkat çekerek, “Korkmakta haklılar, gördüler ki; biz bir araya geldiğimizde ‘karanlığa dur!’ diyebiliyoruz. Gördüler ki; plastik mermiler, biber gazları, gözaltılar, tutuklamalar bizi korkutamıyor. Gördüler ki, biz bu baskılardan asla yılmıyoruz ve bu baskıların karşısında omuz omuza duruyoruz. Gördüler ki, biz bir araya geldiğimizde düşlediğimiz hayatı kuruyoruz” dedi.
“Gezi’den bugüne karanlığa, haksızlığa karşı HAYIR demeye devam ediyoruz” diyen Mücella Yapıcı, Anayasa’nın uluslararası sözleşmelerin, AİHM kriterlerinin dikkate alınmadığı; hukuksuzluk ve keyfiliğin kutsandığı bir siyasal iklimin hakim olduğu vurgulandı. Mücella Yapıcı, “Ethem Sarısülük ile Medeni Yıldırım’ı hedef alarak vuran jandarmaların ve polislerin, Ali İsmail’e yönelen ölümcül tekmelerin sahiplerinin, Abdullah Cömert’i, Ahmet Atakan’ı, Berkin Elvan’ı yaşamdan koparan biber gazı fişeklerinin; Hasan Ferit’i vuran mafya bozuntularının ve Mehmet Ayvalıtaş’ı bizden alan pervasızlığın bu hukuksuzluktan güç aldığını bilenleriz” ifadelerini kullandı.
‘Gezi’den aldığımız güç ve ışıkla Hayır diyoruz’
16 Nisan’da yapılan Anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarının maniple edildiğini ifade eden Mücella Yapıcı, demokrasi isteyenlerin oylarının gasp edildiği dile getirdi. Mücella Yapıcı açıklamaya şöyle devam etti:
“Gezi’de barıştan, özgürlükten, doğadan, eşitlik ve dayanışmadan yana kurduğumuz hayatın peşinde olanların KHK’larla, ihraçlarla, açlıkla, tutuklamalarla sınandığı bu karanlıkta, dayanışmamızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz. Sorgusuz sualsiz, Kanun Hükmünde Kararnamelerle yaşamları dağıtılan onbinlerce kişinin sesine katılıyor, OHAL adı altında yerleştirilmeye çalışılan bu karanlığa, haksızlığa, şiddete ve hukuk tanımazlığa Gezi’den aldığımız güç ve kazanımlar ışığında HAYIR diyoruz. 4 yıl önce bir parkta birlikteliğimizden yarattığımız gücümüzle tekrarlıyoruz; Başta Taksim Meydanı ve Gezi Parkı olmak üzere yaşam alanlarımızın, ormanlarımızın, parklarımızın, meydanlarımızın, kentlerimizin, insan hakları anıtımızın dahi abluka altına alınmasını ve yok edilmesini, ülkemizin bir cezaevine dönüştürülmesini hiçbir zaman kabul etmiyoruz, kabul etmeyeceğiz. 4 yıl sonra aynı kararlılıkla taleplerimizin arkasındayız! Bir aradayız, Susmuyoruz! Susmayacağız! Hayır bitmedi, mücadeleye devam diyoruz!”
Kitle açıklamanın ardından hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu yaptı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×