Giresun’da Batuhan ve Atakan’ın davası sebebiyle iki gün boyunca tüm eylemler yasaklandı
Giresun’da 22 Ağustos’ta Atakan Türk ve Batuhan Asal, eski sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret”ten tutuklandı. Atakan ve Batuhan’ın ilk duruşması 4 Kasım saat 09.00’da Giresun Adliyesi’nde görülecek. Aileleri ve yoldaşları ise, “Adaletten ve özgürlükten yana taraf olalım” diyerek herkesi davaya destek olmaya çağırıyor.

Atakan ve Batuhan için adalet ve özgürlük isteyen anneleri bir mektup yazdı. Evlerinin hukuksuzca basılışını, çocuklarının alınışını ve devamındaki 75 günlük “hukuksuzluk sürecini” anlatan anneleri, “Bizim çocuklarımızın mektuplarında top, tüfek yok; özgürlük, kardeşlik var” dedi.

Çocuklarının sözleriyle 4 Kasım’da Giresun Adliyesi’nde görülecek davaya çağıran anneleri, “Hep birlikte türküler söyleyebilmek ve güzel günlerin umuduyla” dedi:

Atakan ve Batuhan’ın 2014 yılında sosyal medya paylaşımlarının suç sayılması ve devamında 22 Ağustos sabahı iki devlet memurunun gelip savcı istemiyle, çocuklarımızın evden alınmalarıyla başlayan, 75 gün sürecek olan hukuksuzluk süreci…

22 Ağustos günü. Evimizin kapısına doluşmuş ‘terörle mücadele’ eden devlet memurlarının baskınıyla uyanmaya zorlandığımız o sabah. Aslında her şey öyle başladı. Ne aradığını bilmeyen, her bulduğunu delil poşetlerine dolduran polisler. Anıların toplandığı defterler, dergiler, gazeteler ve birçok hatıranın o poşetlere dolduruluşu…

O günden beri tutuklu çocuklarımız. Geçen günler süresince yazılan tutukluluk haline itiraz dilekçeleri, yine usulsüzce gelen ret cevapları, çocuklarımızın belli dönemlerde sağlık sorunları yaşaması, engellenen eğitim hakları, içeridekilere ve dışarıdaki yakınlara uygulanan psikolojik işkenceler…

Kulak verin ve dinleyin! Anneleri olarak, ‘Gecikmiş adalet, adalet midir?’ soruyoruz. Hapishane görüşlerinde gözlerinin içindeki umuda bakmaya doyamadığımız Batuhan ve Atakan 60 kişilik bir koğuşta şimdi, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiasıyla.

Çocuklarımız hapishaneden gelen mektuplarda diyor ki oysa; “Hep birlikte türküler söyleyebilmek umuduyla, yan yana olabilmenin özlemiyle…” Sorarız şimdi evlatlarımızın dizelerinde; top, tüfek, savaş diyen var mı? Özgürlük, kardeşlik, aydınlık ve güzel günlerin düşleri var bu gençlerin dillerinde, gönüllerinde.

Çocuklarımızı haksız yere 75 gündür tutuklu yargılayan zihniyete, düşünceleri kelepçelere, demir parmaklıkların kapıların ardında örselemeye çalışanlara karşı Atakan ve Batuhan’ın yoldaşları, üniversiteli arkadaşları vardı. Ve hep yanımızda oldular. Hapishaneye mektuplar kitaplar yolladılar. “Adalet uzun upuzun yargılanmamaktır, adalet haksız yere içeride olmamaktır” dediler, İlhan Çomak’ın dizelerinden.

Şimdi tahliye edileceklerini ‘umut ederek’ 4 Kasım gününü bekliyoruz, çocuklarımızın dediği gibi; ‘Hep birlikte türküler söyleyebilmek ve güzel günlerin umuduyla!’


Gençlik Muhalefeti üyesi Batuhan Asal ve Halkevleri üyesi Atakan Türk’ün yarın yapılacak duruşması gerekçe gösterilerek Giresun Valiliği tarafından iki gün boyunca tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı.

Giresun Valililiği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ÖDP/Gençlik Muhalefeti sorumlusu ve BHH (Birleşik Haziran Hareketi) İl Koordinasyon Temsilcisi Batuhan Asal ile Halkevleri üyesi Atakan Türk isimli kişilerin sosyal paylaşım sitesi adresinden yapmış oldukları paylaşımlardan dolayı, ""Örgüt propagandası yapmak ve Cumhurbaşkan'ına Hakaret' iddiasıyla haklarında açılan soruşturma neticesinde 22 Ağustos 2016'da tutuklanarak Giresun E Tipi Kapalı cezaevine konulduğu hatırlatıldı.

Batuhan Asal ve Atakan Türk'ün 4 Kasım Cuma günü Giresun Adliyesi'nde yapılacak olan duruşmalarına ülke genelinden afişli katılım çağrısı yapıldığı, dava sonrasında arkadaşlarının serbest kalmaması durumunda davayı takip etmek için Giresun'a gelecek olan kişilerin, protesto-basın açıklaması türü eylem ve etkinlik yapmayı planladıkları şeklinde duyumlar alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan bu toplanma çağrısı ile bir takım kanunsuz gösteri ve eylemlere zemin hazırlanabileceği, örgüt propagandasının yapılabileceği, güvenlik güçlerimize taşlı sopalı saldırılar olabileceği, telafisi mümkün olmayan olayların meydana gelebileceği değerlendirildiğinden, konu ile ilgili olarak ilimiz merkezinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması amacıyla 3-4 Kasım 2016 tarihlerinde açık havada yapılacak her türlü provokasyona açık eylem ve etkinlikler, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/-C Maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11. maddesinin (e) ve (m) bendi hükümleri gereğince ilimiz merkezinde yasaklanmıştır."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×