Günün şakası Canikli'den: OHAL ilan ettik, hiç kimse hissetmedi
Canikli, "OHAL'in imkan vermesine rağmen temel hak ve hürriyetleri kullandırma, geciktirme engelleme anlamında hiçbir adım atmadık. Hiç kimse de bunu hissetmedi zaten." dedi. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli hükümetin OHAL’in verdiği imkanlarla hiçbir vatandaşın özgürlük alanını kısıtlamadıklarını iddia etti.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen 167ıncı Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 16 Nisan sonrası daha güvenli bir Türkiye olduğunu söyledi. Canikli, ” Daha güvenli bir Türkiye oldu ve olmaya da devam edecek. Güvenliği tehdit eden unsurlarla verilen mücadele bunu sağlıyor. Yeni dönemin önemli bir parametresi de daha özgür bir Türkiye. Özgürlükle ilgili bütün düzenlemeleri yaptık. Özgür bir Türkiye algısını kısıtlayan ne varsa hepsinin ortadan kaldırılacak” diye konuştu.

‘HİÇ KİMSE BUNU HİSSETMEDİ ZATEN’
Özgürlüklerle ilgili yapacakları düzenlemelerin OHAL ile çelişmediğini savunan Canikli, şöyle devam etti: “OHAL var Türkiye’de. Bu kavramla OHAL çelişmiyor, çatışmıyor. Klasik anlamda OHAL’in temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasıyla ilgili imkan veren o düzenlemeler hayata geçirilmiş olsaydı, öyle bir anlayış olsaydı, doğru olurdu bu düşünce. OHAL ilan edildi, uygulanıyor şu anda. Hiçbir fert, hiçbir vatandaş kendisinin özgürlük alanını kısıtlayan hiçbir dönem olmamıştır bu OHAL’in uygulandığı dönem içerisinde. Ve olmayacaktır da. Daha doğrusu, OHAL döneminde kamuya temel hak ve hürriyetleri, hatta Anayasa’ya aykırılık teşkil edecek şekilde, sınırlandırma imkanı vermesine rağmen biz bu konuda en ufak bir kullanım yapmadık. Temel hak ve hürriyetleri kullandırma, geciktirme engelleme anlamında hiçbir adım atmadık. Hiçbir karar almadık. Hiç kimse de bunu hissetmedi zaten. Hiçbir vatandaşımız OHAL’ın bu yönünü hissetmedi. Sayın Başbakanın söylediği gibi, esas itibariyle OHAL’i kendimize ilan ettik. Daha özgür bir Türkiye ile OHAL bir çelişki değil.”

OHAL'DE NELER OLDU?
AKP'li Nurettin Canikli'nin "kimse bir şey hissetmedi" dediği OHAL sürecinde neler oldu, şöyle bir göz atalım...

-140 BİNE YAKIN KİŞİ İŞTEN ATILDI

-102 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

-50 BİN KİŞİ TUTUKLANDI

-8.271 AKADEMİSYEN GÖREVDEN ALINDI

-4424 HAKİM-SAVCI GÖREVDEN ALINDI

-2099 EĞİTİM KURUMU KAPANDI

-149 MEDYA ORGANI KAPATILDI

-160'DAN FAZLA GAZETECİ TUTUKLANDI

- 60'A YAKIN KİŞİ İNTİHAR ETTİ VEYA ÖLDÜRÜLDÜ

- 4 GÜN OLAN GÖZALTI SÜRESİ 1 AYA ÇIKARILDI.


-12 KİŞİ KAÇIRILDI

-GÖZALTINDA VEYA CEZAEVLERİNDE İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE HAD SAFAYA ÇIKTI..

                               
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×