Halkevleri Beşiktaş’tan seslendi: Katliam düzenine teslim olmayacağız! #bombalaraalışmayacağız
Halkevleri, dün (10 Aralık) gece Beşiktaş’ta düzenlenen bombalı saldırıları ve ülkeye hakim kılınan katliam düzenini protesto etmek için saat 16.00’da Beşiktaş kartal heykeli önünde bir basın açıklaması düzenledi.

“Bombalara alışmayacağız, katliam düzenine teslim olmayacağız” yazılı bir pankart açan Halkevleri üyeleri “Yaşamak için direneceğiz” diye slogan attı.

Basın açıklamasına, “Barış içinde yaşam istemek hakkımızdır” sözleriyle başlayan Kadıköy Halkevi başkanı Durna Şahin şöyle konuştu:
Şiddet ortamı iktidar eliyle yaratıldı
“Saldırıları kınıyoruz. Yaşamını yitirenlerin ve yaralıların ailelerinin ve tüm halkımızın acısını paylaşıyoruz. Ve susmuyoruz! Biliyoruz ki. Bombalı saldırıların failleri değişse de değişmeyen bir gerçek var. Bu ülke 7 Haziran 2015’ten bugüne adım adım bir katliamlar ülkesine dönüştürüldü.”
“İnsanca, barış içinde, demokratik bir ülkede yaşama hakkımızı gasp eden bir politik şiddet ortamı savaş politikaları eşliğinde doğrudan iktidar eli ile yaratıldı.”
Katliamın hemen ardından başkanlık kutlayanlar vardı
“7 Haziran’da “Evet seçim bitti. Ya istikrar ya kaos dedim; Millet kaosu seçti hayırlı olsun” diyen Burhan Kuzu’nun, dün henüz yaşamını yitirenlerin cansız bedenleri yattıkları yerden kaldırılmadan “Türkiye’yi ömür boyu siyasi istikrara kavuşturacak ve Ülkemizin geleceğinin teminatı olan Başkanlık Sistemi Meclis’e sunuldu. Hayırlı olsun” demesi tesadüf değildir. “
AKP ve MHP’nin yaptığı anlaşmayla diktatörlüğe Anayasal temel kazandırma hedefi ile Meclis’e getirilen düzenlemenin, bu süreçte gerçekleşen 26 katliamın, yaşamını kaybeden binlerce insanın izlerini taşıdığını söyleyen Durna, “Bizler bombalara alışmayı reddediyoruz” dedi.
“Berkay’ın hayallerini öldüren bu düzeni reddediyoruz”
İnsanlara yardım etmek için doktor olmak isteyen Berkay’ın hayallerini öldüren bu katliam düzenine boyun eğmeyi reddettiklerini belirten Durna, Berkay’ın babasının “Ben istemiyorum oğlum şehit olsun, oğlum katledildi” sözlerine dikkat çekti.
Ülkeyi kan gölüne döndürülmesine, kaosu yaratanların ülkeyi diktatörlükle yönetmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Durna, “Yaşam hakkımız için, hayallerimizdeki eşit, özgür, barış içinde demokratik bir ülkeyi kurmak için, susmayacağız, hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.
Halkevleri’nin basın açıklaması şu sözlerle sonlandırıldı: “Gezi yaşamdı siz ölümsünüz. Yaşamlarımız ve hayallerimizdeki ülke için direneceğiz.”

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×