Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’a “hükümeti aşağılama” suçlamasıyla dava
Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Halkevleri’nin 12 Nisan 2015’te Ankara’da düzenlediği “Yürü Üstüne Üstüne Mitingi” öncesinde, çağrı amaçlı basılan bültende “hükümeti aşağıladığı” iddiasıyla yargılanıyor. Ersoy, 15 Kasım Salı günü Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi’nde hakim karşısına çıkacak.

“Yürü üstüne üstüne AKP’nin, diktatörün, faşistin, hırsızın, kadın düşmanının” başlıklı bültende, AKP’nin 13 yıllık icraatları özetleniyor ve mücadele çağrısı yapılıyordu. Miting öncesi hazırlık aşamasında yaygın olarak dağıtılan bülten hakkında Adana 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından gerekçe gösterilmeksizin yasaklama ve toplatma kararı çıkarılmış, beraberinde bülteni dağıtan pek çok Halkevleri üyesi gözaltına alınmış, etkinlikler engellenmişti.

Yine de çağrı geniş kitlelere ulaştı ve Halkevleri 12 Nisan’da Türkiye’nin dört yanından gelen binlerce kişinin katılımıyla Yürü Üstüne Üstüne Mitingi'ni gerçekleştirdi.

AKP bu nitelemeleri fazlasıyla hak ediyor
Adana 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin bülten hakkındaki yasaklama kararının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy hakkında soruşturma başlattı.
Ersoy ise soruşturma karşısında verdiği savunmada, AKP’nin 13 yıllık icraatlarından örnekler vererek şunları söyledi:

Ülke yurttaşlarının büyük bir kesimi ve şahsım, AKP iktidarının ve eylemlerinin -soruşturmaya konu bültende de yer aldığı biçimde- ‘GERİCİ, FAŞİST, DİKTATÖR’ nitelemesini fazlasıyla hak ettiği düşüncesindedir.

Siyasi iktidarların, bırakın kendi politikalarına yapılan eleştirilere tahammül etmeyi; daha ötesi, demokratik kurumların, emek örgütlerinin, basının, bilim insanlarının eleştirilerini dinlemeleri, dikkate almaları, politikalarını bu eleştiriler doğrultusunda değiştirmeleri demokratik bir toplumun gereğidir ve doğru olandır.

Aksine, demokratik kurumların, sendikaların, yurttaşların ve toplumun baskı altına alındığı, bilim insanlarının, aydınların susturulduğu, basının sansür ve yasaklarla sesinin kesildiği bir düzenin adının “demokrasi” olmayacağı, olsa olsa bir “diktatörlük” olacağı da açıktır.

Başsavcılık bunun üzerine Halkevleri Genel Başkanı Ersoy hakkında, hükümeti aşağıladığı suçlamasıyla 301. maddeden dava açtı.

Bu zihniyeti yargılayalım
Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada dayanışma çağrısı yaptı: “Darbe koşullarını bugün tüm demokratik hakları ve özgürlükleri gasp ederek yaşatan AKP iktidarının en ufak bir eleştiriye dahi tahammülü olmadığını açılan bu dava ile bir kez daha görüyoruz. Her ne kadar yargılanan biz olsak da 15 Kasım 2016 tarihinde Ankara Adliyesi’nde görülecek davada bu zihniyeti yargılamak ve dayanışmayı, mücadeleyi birlikte büyütmek ümidiyle yan yana olmaya çağırıyoruz.”
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×