Haydarpaşa’ya DOKUNMA! ‘Haydarpaşa gardır, gar kalacak, özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz’

Haydarpaşa Dayanışması, Haydarpaşa Garı’nın özelleştirilmesi girişimini protesto etti
238. kez yapılan eylemde, “Haydarpaşa trensiz ve vapursuz kalmayacak”, “Sermaye defol Haydarpaşa halkındır”, “Haydarpaşa gardır gar kalacak” yazılı pankartlar açıldı.
Haydarpaşa Dayanışması’nın düzenlediği prostesto eylemi ve basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP PM Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, CHP Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan, CHP Kadıköy Gençlik Kolları Başkanı Pınar Uzun, Kadıköy Kent Dayanışması , Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube ve çok sayıda vatandaş destek verdi
Eylemde sık sık, “Kültürel Miras satılamaz”, “Haydarpaşa gardır gar kalacak” sloganları atıldı. Haydarpaşa Garı’nı özelleştirme girişimine tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP iktidarının darbeyi fırsata çevirdiğini söyledi. Yarkadaş, “Bugün yaşanan olağanüstü rant halidir” dedi.
’Darbe girişiminin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen AKP’nin yaşananlardan hiçbir ders çıkarmadığını bir kez daha görüyoruz. Darbeyi adeta bir fırsatçılığa çevirip, kendilerine yeni rant alanı yaratmak istiyorlar. Darbeden rant çıkarıyorlar. Olağanüstü Hal’i, ‘Olağanüstü Rant’a çevriyorlar. Bugün yaşananın adı, ‘Olağanüstü Rant’ halidir.Daha dün Bakanlar Kurulu, Meclis’e yeni bir torba yasa tasarısı yolladı ve 100 devlet kurumumun daha satılacağını böylece öğrenmiş olduk.
Başta TRT olmak üzere, devletin en önemli kurumları özelleştirme adı altında yine yandaşlara peşkeş çekilmek ve darbenin yaratttığı puslu havada rant devşirmek için kullanılıyor.Haydarpaşa Garı, acaba kimlerin ağzını sulandırıyor? Bunu Kadıköylü yurttaşlar olarak öğrenmek istiyoruz. Kime rant haline getirmek istiyorsunuz? Haydarpaşa’yı, bu alanı neden yoksul yurttaşların ulaşımı için kullanmaktan imtina ediyorsunuz?Haydarpaşa Garı, İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden biridir. İstanbul’la özdeşleşmiş bir gardır, gar olarak da kalması gerekir. Neye dayanarak, hangi ihtiyaca dayanarak, burayı satmak, burayı ortadan kaldırmak, tarihi ve kültürel birikimimizi yok etmek istiyorsunuz?Hani Gezi Parkı’ndan sonra tek bir otobüs durağı taşınsa halka soracaktınız? Nerede bu sözü veren AKP yetkilileri? Nerede bu söz üzerine namusu ve şerefi üzerine yemin edenler? Bugün hepsi kaybolmuş vaziyetteler. Siz darbeyi bile ranta çevirecek kadar gözü dönmüş, gözünü para hırsı bürümüş kişilersiniz. Ama emin olun ki darbeye karşı direnen ve burada bulunan yurttaşlar, nasıl askeri darbe girişimine karşı çıktıysa, sivil darbe girişimine ve rant girişimine de karşı çıkacaktır. Olağanüstü Türkiye’nin, olağan bir hale dönmesini beklerken ve bunu talep ederken, olağanüstü hali olağanüstü rant haline çevirenlerle mutlaka ve mutlaka yargı önünde, siyasi zeminlerde hesaplaşacağız. Buradan AKP iktidarına bir kez daha sesleniyoruz: Darbe fırsatçılığıyla, kamunun alanlarını ranta çevirmeye, yandaşlarınıza peşkeş haline getirmeye çalışmayın artık. Bundan vazgeçin ve bırakın İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası yerinde kalsın, buraları halk kullansın.
’‘MÜCADELEMİZ 12 YILDIR DEVAM EDİYOR’
238. eylemin basın açıklamasını Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal okudu. Haydarpaşa Garı’nın yağmalanmasına karşı yürüttükleri mücadelenin 12 yıldır devam ettiğini ifade eden Kartal, “Yaşanan süreç ve yargı kararları yok sayılarak korunması gereken tarihsel ve kentsel sit alanı için yeniden satış işleminin başlatıldığı anlaşılmaktadır” dedi. Kartal, TCDD’nin İstanbul içindeki mülkiyetinde bulunan 2.000.000 metrekare alanın, 5335 sayılı yasanın 32. maddesi kapsamında kentsel dönüşüm projeleri için değerlendirilmesi ve buna göre imar planı hazırlanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile 2006 tarihinde ön protokol, 2007 tarihinde de kesin protokol imzalandığını söyledi.12 yıllık hukuk mücadeleleri hakkında bilgi veren Kartal, verilen mücadele sonucunda, İBB Meclisi’nin, Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve çevresini korumak amaçlı Nazım İmar Planı’nı revize edilmesine karar verdiğini kaydetti. Bunun bir kazanım olduğunu söyleyen Kartal, basının “Haydarpaşa kurtuldu” şeklinde haber yaptığını kaydetti. Gar’ın kurtulmadığını ve hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğunu vurgulayan Kartal, “Haklılığımız geçtiğimiz her gün basına düşen ‘satıyorlar’ başlığı altında yayınlanan haberlerle ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.
‘BOZULAN EKONOMİYİ DÜZELTME ÇABASI’
Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Hızlı tren Ankara’dan geliyor, Pendik’te duruyor. Pendik ve Ayrılık Çesmesi-Haydarpaşa arasında banliyö hattı ile hızlı tren beraber çalışacak” açıklamasına dikkat çeken Kartal, darbe sonrası çıkmaza giren ekonomiyi düzeltme çabası olduğunu belirtti.İmar planı değişikliği, Olimpiyat adaylığı, yangın sonucu yapılan restorasyon projesi ile Haydarpaşa Garı ve çevresinde gerçekleştirilemeyen ticari işlev sürecinin, OHAL’den yararlanılarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı sahaya sürülerek gerçekleştirilmek istendiğini kaydeden Kartal, şöyle devam etti: “Haydarpaşa Dayanışması olarak, devam eden eylemlerimizle Haydarpaşa Gar ve Liman sahasında gerçekleştirilmek istenen rantsal dönüşüme izin vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz.”
Eylem, katılımcıların konuşmaları ile devam etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×