“Hayır”cı MHP’liler Ankara’da buluştu: “Niyet hayır! Akıbet hayır!”
“Hayır” diyen MHP’lilerin kurduğu “Hayır Platformu” ilk kitlesel toplantısını Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Mustafa Kemal ve Alpaslan Türkeş afişleri ile donatılan salona “Ülkem için ülküm için Hayır” ve “Tek Adam’a Hayır” yazılı pankart asıldı. Salondaki kitlenin sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attığı görüldü.

Etkinliğe Erdoğan-Bahçeli uzlaşısıyla ertelenen MHP Genel Kurulu’nda Devlet Bahçeli’nin karşısına genel başkan adayı olarak çıkan Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ dörtlüsü ile Anayasa değişikliği teklifine Meclis’te “hayır” diyen MHP’li milletvekilleri, MHP’li eski bakan ve vekiller, Ülkü Ocakları eski genel başkanları katıldı.
Muhalif MHPliler salona sığmadı


Davet üzerine HEPAR, Yurt Partisi, Millet Partisi, Demokrat Parti genel başkan ve yöneticileri de etkinlikte yer aldı.
Muhalif MHPliler salona sığmadı

Buluşmada daha önce planlandığı üzere tek konuşma MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu tarafından yapıldı. Halaçoğlu’nun konuşmasından öne çıkan vurgular şöyle:

  • Ülkemiz 14 yıllık AKP iktidarı döneminde yönetilen yanlış politikalar yüzünden içeride ve dışarı kangren halini alan problemlerle karşı karşıyadır.
  • 2002’den bu yana AKP hükümeti parlamentodan istedikleri her türlü yasayı çıkarmışlardır. Öyleyse devletin yönetilmesinde parlamenter sistemin aksaklığı nedir ve Başkanlık ne için istenmektedir? Görüldüğü gibi; aslında yönetimdeki zafiyetin parlamenter sistem olmadığı, aksine devleti yönetenlerin riyakat sahibi olup olmadığı bunda etkili olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim AKP hükümetleri sürekli olarak kendilerinin aldatıldığını söyleyerek itirafta bulunmuştur.
  • Cumhurbaşkanının Anayasa’yı ihlal etmede ısrar etmesinin Türkiye’yi bir kaosa götüreceği açık olmakla beraber, bir referandum sürecinin ve olası başkanlığın Türkiye’yi çok daha büyük bir felakete sürükleyeceği aşikardır.
  • “Hayır” diyenlerin bir bölümü gelecek umutlarını yitireceklerdir. Terörist olmakla suçlanmanın baskısı insanları yabancılaştıracaktır. Toplumsal çatışma riski artacaktır.
  • Cumhurbaşkanının kontrolünde olan mahkemelere olan güven, tamamen son bulacak, hukuk devleti tarihe karışacaktır.
  • Türkiye iç ve dış sorunlarla meşgulken, Anayasa’nın değiştirilerek parlamenter sistem yerine partili cumhurbaşkanlığını getirecek bir süreç başlatılmıştır. Gerekçe olarak da cumhuriyetin kuruluşundan itibaren her 1,5 yılda bir hükümet değişikliği olduğu ve bu istikrarsızlığın giderilmesi gerektiği, Türkiye’de başkanlık sisteminin gelişiyle terörün biteceği, halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanıyla, yine seçilmiş bir başbakanın bulunmasının yönetimde meydana getirdiği kargaşaya son verileceği iddia edilmektedir. Halbuki, bugüne kadar ki olan hükümetin uygulamaları göstermektedir ki; parlamenter sistem ülkemiz için yalnızca yönetim biçimi değil, aynı zamanda milli güvenlik rejimidir.
  • Türk Milliyetçileri ve Ülkücüler olarak; yemin ettik bir kere! Yılmayacağız! Yıkılmayacağız! Kalsak da 40 çeri; teslim olmadık, olmayacağız! Niyet hayır! Akıbet hayır!
  • Muhalif MHPliler salona sığmadı
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×