HAYIR’ın haritası!
Çıkan sonuçları gazetenin Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın yazdı:

Bizim harita ‘Hayır’ diyor
BirGün çalışanları olarak yaklaşık iki aydır sahadayız. Onlarca il dolaştık, panellere etkinliklere katıldık, binlerce insanla temas ettik. Siyasi parti temsilcileri ile görüşmelerde bulunduk. Yetmedi güvendiğimiz kamuoyu araştırma şirketlerinin verilerine başvurduk. Son üç seçimin sonuçlarını inceledik ve 16 Nisan referandumunun haritasını çıkardık.

Beş temel kriter belirledik
Haritayı yaparken illeri tahmini referandum tercihlerine göre beşe böldük. ‘Evet’ oylarının önde olduğu iller ‘Evet’ oylarının en az yüzde 60’ın üstüne çıkması beklenen iller, ‘Hayır’ın önde olduğu iller, ‘Hayır’ın en az yüzde 60 ve üzeri farkla önde olduğu iller olmak üzere dört kriteri belirledik. Bunların dışında hiçbir şekilde sonucunu kestiremediğimiz bir anlamda başa baş giden iller var. Bu illeri de İstanbul, Ankara, Bursa ve Urfa olarak tespit ettik.

Sonucu İstanbul belirleyecek
Referandum süreci, Erdoğan ve AKP’nin tüm devlet olanaklarını arkasına alması ile neredeyse tek kale bir maça döndü. Buna rağmen mutlak bir egemenlik kuramadı. Bıçak sırtı bir yarış devam ediyor. Devlet olanaklarına karşı millet seferberliği olarak özetlenebilecek referandum sürecinin mutlak galibi son sandığa kadar belli olmayacak gibi. Bu çekişme bazı illerin önemini bir kat daha artırdı. Bu illerin başında kuşkusuz ki İstanbul geliyor. Ortaya çıkan tabloya göre İstanbul’da oluşacak 3 puanlık fark bile başa baş giden seçimin galibini tek başına belirlemeye yetecek. İstanbul seçiminde de en temel belirleyici faktörlerden biri Kürt seçmenler olacak. Eğer HDP 7 Haziran seçimlerinde desteğini aldığı Kürt seçmene ‘Hayır’ oyu verdirebilirse, AKP’nin ve Erdoğan’ın işi çok daha zor olacak.

İç Anadolu ve Karadeniz’de ‘Evet’ önde
İç Anadolu Bölgesi’nin rengi ‘Evet’. En yüksek oranda ‘Evet’ oyları İç Anadolu ve Karadeniz illerinde toplanıyor. Bir anlamda Erdoğan etkisi bu illerde devam ediyor. Bu illerde ‘Evet’ oylarının önde olduğunu doğru ama AKP ve MHP’nin toplam oyundan daha geride bir noktada olduğunu da söylemek durumundayız. Bir anlamda AKP’nin oy deposu olan Konya, Kayseri, Maraş, Antep gibi illerden istenilen sonuçların çıkmayacağına dair güçlü emareler var. Bu illerde ‘Evet’ oyları yüzde 60’ın üzerine çıkacak olsa bile toplamda en az 10 puan kaybetmesi bekleniyor.

Karadeniz bölgesinde de durum çok benzer ilerliyor. Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde Artvin dışında ‘Hayır’ın kazanabileceği kent yok. Buna rağmen Ordu, Samsun ve Trabzon’a dikkat diyoruz. ‘Hayır’ oyları beklenenin üzerinde çıkabilir.

Sandığa gidebilirlerse…
HDP’nin referandum tavrı 2010’da alınan tutum nedeniyle merakla beklendi. Ama HDP yönetimi çok net bir ‘Hayır’ söylemi geliştirerek tartışmalara çok erken nokta koydu. Geçen iki ay içerisinde çalışmalarla da bölgedeki Kürt seçmenin rengi tamamen ortaya çıktı. Çok açık ki Kürt seçmen referandumda ‘Hayır’ diyor. AKP’nin limitleri yapılan mitingler ve toplantılarla ortaya çıktı. Oyunu artıramadığı görüldü. Katılım oranına göre AKP’nin yüzdelik diliminde netleşecek. Katılımın yüzde 80’i geçtiği seçim bölgelerinde ‘Evet’ oyları bir iki istisna dışında yüzde 30’u geçemeyecek görünüyor.

Ege ve Güney’de MHP seçmeni ‘Hayır’ diyor
Referandumun en ilginç bölgesi hiç kuşku yok ki Akdeniz Bölgesi. Bu bölgede de AKP+MHP oyları kağıt üzerinde yüzde 60’ı geçiyor. Ama saha bize başka bir şey söylüyor. Adana, Mersin, Antalya ve Hatay’da (özellikle İskenderun) MHP seçmeninin ezici çoğunluğu ‘Hayır’ oyu verme eğiliminde. Bu da dengeleri değiştiriyor. Bu illerin tamamında ‘Hayır’ bir adım önde.

Hegemonya çatırdıyor
Referandum sürecinde açığa çıkan bir başka gerçek ise tüm baskı ve şiddete rağmen AKP hegemonyasının çatladığıdır. ‘Evet’in açık ara önde olduğu illerde bile buna tanıklık edebilirsiniz. Bu durum sonuç ne olursa olsun önümüzdeki günlerin yeni gelişmelere gebe olduğunu gösteriyor. Referanduma 5 gün kala bir harita yayımladık. Bizim harita ‘Hayır’ diyor. Bu haritayı saklamanızı öneririz. Bakalım biz mi haklı çıkacağız yoksa AKP’nin anketleri mi?
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×