“Hayır”ına sahip çıkanlar Kadıköy’de: “Meşru değilsiniz. O cumhurun değil AKP’nin başkanı” (Foto haber)
 Hayır Meclisleri’nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşan İstanbullular Erdoğan’ın yeniden AKP’nin başına geçeceği 21 Mayıs’ta bir kez daha “Meşru değilsiniz” demek için bir araya geldi.


Gayri meşru referanduma karşı mücadele etmeye devam edeceklerini ve bunu söylemekten vazgeçmeyeceklerini ilan etmek için bir araya gelen meclisler sloganlarla Süreyya Operası’ndan yürüyüşe başladı.


Yürüyüşe engel olmak isteyen polis hayırcılara saldırdı. Polis saldırısı sonrası dağılmayan kitle eylemini sürdürdü.

Saldırının ardından ara sokaklardan ve dükkanlardan çıkan hayırcılar polis saldırısını sloganlarıyla protesto etti. “AKP’nin başkanı cumhurun değil”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Hayır kazandı YSK çaldı” sloganları atan “hayır”cılar yeniden toplanmaya başladığı sırada polis bir kişiyi gözaltına almaya çalıştı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına izin vermeyen” hayır”cılar tepkisi üzerine polis Bahariye Caddesi’ne geri çekildi.

Eyleme devam eden “hayır”cılar Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda okudukları basın açıklamasıyla eylemlerini sonlandırdı.

Basın açıklamasının tam metni:

Meşru değilsiniz!

16 Nisan günü seçmenlerin en az yarısı tek adam rejimine HAYIR dedi. Tek adamın değil hepimizin geleceği için toplumun her kesiminden insanın, Türkiye’nin dört bir yanındaki emekleriyle HAYIR kazandı.

Ancak sokak sokak çalışarak kazandığımız HAYIR’ımız 16 Nisan akşamı hileyle gasp edildi. Referandumdan HAYIR çıktığı takdirde çözülme sürecinin başlayacağını ve iktidarı kaybedeceğini bilen Saray ve yandaşları; YSK eliyle HAYIR diyenlerin iradesini çalarak, hileli seçim sonuçlarını önümüze koydu.

Yurttaşların silahların gölgesinde oy kullanmaya gittiği, 2,5 milyon mühürsüz oy pusulasının geçerli sayıldığı bu referandum meşru değildir.

On binlerce insanı hukuksuz bir biçimde işlerinden eden KHK’lar; tutuklanan gazeteciler ve milletvekilleriyle, belediyelere atanan kayyumlarla kurumsallaşmış OHAL düzeni meşru değildir.

İşçi ve emekçilerin kıdem tazminatını, yıllardır mücadeleyle kazandıkları hakları gasp edecek düzenlemeler meşru değildir.

Kadınların yaşamlarına, haklarına müdahale anlamına gelecek, kadınları erkek şiddeti karşısında korumayan yasalar meşru değildir.

Buna karşın, şaibeli referandum sonuçlarının ardından tencere tavalarıyla pencerelere çıkan, kent meydanlarını doldurarak “HAYIR Kazandık” diyen on binler ve HAYIR oyu veren milyonlar gerçektir. Halkın iktidara karşı yükselen itirazı sonuna kadar meşrudur.

Bugün şu saatlerde Gayrimeşru seçim sonuçlarıyla beraber gayrimeşru bir adım daha atılmaktadır. Kaybettiklerinin farkında olanlar demokrasi ve tarafsızlık iddialarıyla hızlıca kongre düzenleyerek meşru olmayan bir başkanlık sisteminin ilk adımını atmaktadır. Bize dayatılan tek adam rejimine karşı herkesi “MEŞRU DEĞİLSİNiz” sözünü büyütmeye, HAYIR meclislerinde mücadeleye davet ediyoruz.

Gelin, hileyle dayatılan tek adam rejimine “Meşru değilsiniz” sözünü daha güçlü haykıralım.

Gelin, demokratik bir ülke için HAYIR Meclisleri’ni hep beraber büyütelim.

Hayır bitmedi, mücadeleye devam!


Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×