HAZİRAN: Taksim'i selamlıyoruz…. Bu daha başlangıç…
 Dün CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilen "Cumhuriyet ve Demokrasi" yürüyüşüne yüzbinler katıldı. Mitingte parlamenter demokrasi, laik ve hukuk devleti vurguları öne çıktı. Katılımcılar arasında yer alan HAZİRAN yaptığı açıklamada Taksim'i selamladı. Taksim meydanına damga vuran iradeyi; "bu, eşit, özgür ve laik bir ülkede, barış içerisinde bir arada yaşama iradesidir. Bu irade karanlığın en koyu olduğu zamanda bile boyun eğmeme, dik durma, mücadele etme iradesidir.  Bu irade AKP-Saray rejimini reddetme iradesidir." şeklinde tanımlayan HAZİRAN ülkenin geleceğini Taksim meydanının iradesi ve çağrısı olduğunu vurguladı.
Metnin tamamı:

TAKSİMİ SELAMLIYORUZ…. BU DAHA BAŞLANGIÇ… 
 
TAKSİMİ SELAMLIYORUZ… BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM 
 
24 Temmuz Pazar günü Taksim meydanını dolduran yüz binler, “ne darbe ne dikta” diyerek dinci gericiliğin ve faşizmin hiçbir türüne geçit vermeyeceklerini haykırdı. 
 
AKP iktidarı, CHP’nin çağrıcısı olduğu ve toplumsal muhalefetin geniş kesimlerinin katılacağı belli olan mitingi sabote etmek ve “darbeye karşı milli mutabakat” görüntüsü yaratmak için yaptığı bilinçli müdahalelerden sonuç alamadı. AKP’nin planları, Taksim’i dolduran ilerici yurttaşlarımızın ve sol/sosyalist hareketin mücadeleleri sonucunda boşa düşürüldü. 
 
Taksim meydanına damgasını vuran bu iradeyi selamlıyoruz. 
 
Bu, eşit, özgür ve laik bir ülkede, barış içerisinde bir arada yaşama iradesidir. Bu irade karanlığın en koyu olduğu zamanda bile boyun eğmeme, dik durma, mücadele etme iradesidir. 
 
Bu irade AKP-Saray rejimini reddetme iradesidir. 
 
Ülkemizin geleceği, AKP/Saray rejiminin kendini meşrulaştırma, güçlendirme girişiminin ifadesi olan ‘milli mutabakatta’ değil TAKSİM meydanının iradesinde ve çağrısındadır. 
 
Bu çağrıyı büyüteceğiz. Haziran Türkiye’sini kuracağız. 
 
Birleşik HAZİRAN Hareketi
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×