HDK'dan Öcalan'ın mesajının ardından açıklama

Mehmet Öcalan'ın bayram nedeniyle İmralı'da Abdullah Öcalan’la görüşmesinin ve Öcalan'ın verdiği mesajı kamuoyuyla paylaşmasının ardından Halkların Demokratik Kongresi'nden (HDK) konuyla ilgili açıklama geldi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, dün Diyarbakır açıklanan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HDK mesajında, “Türkiye’nin tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun ‘demokratik siyasetle çözümü’ çağrısını sahiplenmeye ve hükümeti çatışmayı müzakerelerle çözme yoluna çekmek için çabalarını artırmaya çağırıyoruz” dedi.

Açıklamada, “Kürt halkına ve demokrasi güçlerine yönelik ağır baskı ve şiddetin hüküm sürdüğü bu günlerde görüşmenin gerçekleşmiş olması bile başlı başına bir mesaj sayılabilir” ifadeleri yer aldı.

HDK'nın açıklamasının devamı şöyle:
“Öcalan’ın bu görüşmesi, tarihsel Newroz 2013 çağrısının arkasında durmaya devam ettiğini, halklarımızla, dünya ve Türkiye’nin demokrasi ve özgürlük güçleriyle paylaşma fırsatına dönüştürmekteki başarısı oldu.

“İki kardeş arasındaki görüşmeden dünyaya yayılan mesajın özeti şudur; ‘Gençlerimizin hayatlarını tüketen savaşı demokratik-siyasal çözüm sona erdirecek, teslimiyet değil. Ben 2013 çizgisine sadığım, sizler de sadık kalın!’

“Bu mesaj, barış ve özgürlüğün Saray’a ‘ne istiyorsa onu vererek’ değil, Saray’ın halklarımızdan aldığını halklarımıza geri vermesiyle sağlanacağına yönelik iradeye güç katmıştır.

“Türkiye’nin tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini Sayın Öcalan’ın Kürt sorununun ‘demokratik siyasetle çözümü’ çağrısını sahiplenmeye ve hükümeti çatışmayı müzakerelerle çözme yoluna çekmek için çabalarını artırmaya çağırıyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×