HDP: Ankara Valiliği açıkça suç işliyor
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin gözaltına alındığı günden beri Genel Merkez binalarının abluka altında olduğunu belirtti.

O günden beri, dayanışma amacıyla Genel Merkezlerine gelmek isteyen siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve yabancı heyetlerin engellendiğini söyleyen Oluç, MYK üyeleri, milletvekilleri, parti çalışan ve üyelerinin keyfi olarak binaya alınmadıklarını kaydetti.

Basının da HDP Genel Merkezi'ne gelmelerinin, hatta binanın bulunduğu sokaktan geçmelerinin dahi engellendiğini ifade eden Oluç, "Tüm bu gerçeklere rağmen hükümet temsilcileri partimizin tüzel kişiliğine bir yönelim olmadığını belirtmektedirler. Bu açık bir yalandır. Gerçekler kamuoyundan gizlenmektedir. Bu açıklamanın yapıldığı dakikalarda bile Genel Merkezimiz polis tarafından keyfi ve yasa dışı olarak abluka altında tutulmaktadır."

"Bu abluka bir suçtur" diyen Oluç, bir siyasi partinin faaliyetlerinin açıkça engellenmesinin suç olduğunu vurguladı. Oluç, şöyle devam etti: "Elimizde bize tebliğ edilmiş yazılı bir karar veya gerekçe yoktur. Ankara Valiliği hukuksuz bir abluka uygulamaktadır. OHAL'e sığınarak bu suçu işleyenler bilsinler ki, gün geldiğinde hukuk önünde hesap vermekten kurtulamayacaklardır.

Bu yasa dışı abluka hakkında uluslararası mahkemeler dahil olmak üzere her türlü hukuk yoluna başvuracağız. Bu tutumu kabullenmeyeceğiz. Buradayız işte!"

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×