HDP bileşenleri: Çılgınlık düzeyindeki bu saldırılar boşa düşürülecek
Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşenlerinden Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nı gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

7 Haziran sonrasında AKP hükümeti tarafından Kürt halkına karşı devreye konulan saldırı politikasının 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrasında OHAL ilanıyla tüm emek özgürlük ve demokrasi güçlerini hedef alan topyekun saldırıya dönüştüğünün belirtildiği açıklamada, ” Radyo ve televizyonlar kapatılmış yazarlar gazeteciler tutuklanmış belediyeler ve emek kurumları kayyum tahdidi altına alınmıştır. AKP hükümeti ve Saray, Meclisi devre dışı bırakarak ülkeyi KHK’lerle yönetmeye başlamış. KHK’lere dayanarak on binlerce emekçi işinden edilmiş, grevler hak arama eylemleri yasaklanmıştır. OHAL, sınır dışında işgal ve savaş politikaları ile sürdürülürken içerde emekçi halkı hedef alan ve her gün dozajı artan saldırı politikaları ile yürütülmektedir. Erdoğan bu süreci başkanlık referandumu ile tamamlamak niyetinde olduğunu beyan etmiş bu yolda toplumsal muhalefete karşı her çeşit saldırı mekanizmasını kullanacağını belli etmiştir. Ülke kanlı ve karanlık bir sürece sürüklenmek istenmektedir” ifadeleri kullanıldı.

‘Eşbaşkanların gözaltına alınması demokrasi güçlerine saldırıdır’
Saldırı politikasının son halkasının Kışanak ve Anlı’nı gözaltına alınması olduğunun dile getirildiği açıklamada, “Bu gözaltı eylemi toplumsal muhalefet ve demokrasi güçlerine yönelen en ciddi meydan okumalardan birisi halk iradesinin ayaklar altına alınmasıdır. AKP Meclis’i devre dışı bırakarak ülke yönetimini fiilen Erdoğan’ın ellerine vermiş şimdi de bu fiili durumu hukuki kılacak değişikliklerin peşine düşmüştür. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarını hedef alan gözaltı saldırısı tüm ülkeye emek ve demokrasi güçlerine yönelik bir saldırıdır. Tüm emek ve demokrasi güçleri bu saldırıların ülkeyi tehlikeli bir gerilimin içerisine soktuğunu durdurulmadığı takdirde tüm toplumu etkisine alacak karanlık bir tabloyu işaret ettiğini görmelidir” denildi.

‘OHAL uygulamalarına son verilmeli’
Açıklamada, Eş Başkanların gözaltına alınmasını kabullenmeyecekleri ifade edilerek, şunlar kaydedildi: “Bu saldırı dalgasına karşı tüm gücümüzle birlik içerisinde karşı koyacağımızı boşa çıkaracağımızı halklarımıza açıklarken herkesi OHAL ve AKP saldırılarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. Çılgınlık düzeyine varan bu saldırılar boşa düşürülecek halklar kazanacaktır. Diyarbakır belediyesi eş başkanları derhal serbest bırakılmalı OHAL uygulamalarına son verilmelidir.”
Kaynak: DİHA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×