HDP: Bu manzara Meclis'in ayıbıdır

Meclis’te her Salı günü siyasi partilerin gerçekleştirdiği grup toplantılarına bu hafta da ziyaretçiler katılırken, HDP grup toplantısına katılım engellendi.

AKP, MHP ve CHP’nin toplantıları için Meclis'e giden ziyaretçilere herhangi bir engelleme olmadı, ancak HDP’nin grup toplantısına katılmak üzere Meclis’in Çankaya ve Dikmen kapılarına giden parti üyeleri ile İçişleri Bakanlığı’nca kapılarına mühür vurulan derneklerin temsilcileri herhangi bir bildirimde bulunulmadan içeri alınmadı.


HDP milletvekili Çağlar Demirel, konuyla ilgili olarak "Partimize yönelik ilgi arttıkça ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Şimdi de grup toplantımız için gelen halkı içeri almadılar" dedi. Geçen hafta diplomatik temsilcilerin katılmasının ardından bu haftaki grup toplantısına ziyaretçi izni verilmediğini belirten Bilgen, "Bu manzara Meclis'in ayıbıdır. Bizde camdan değil, candan konuşulur. Söyleyecek sözümüz de var, söylemeye yüzümüz de" dedi.

Geçen haftaki HDP grup toplantısına elçiliklerden ve sivil toplumdan yoğun katılım gerçekleşmişti. 

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel'in açılış konuşması:

Geçtiğimiz hafta grubumuzda eşbaşkanlarımızı ve milletvekilimizi coşkulu bir şekilde sahiplenen misafirlerimiz bu hafta keyfi bir şekilde grubumuza alınmamıştır. Halkımızın Halkların Demokratik Partisi – HDP'ye olan ilgisi arttıkça ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Geçen hafta apar topar Meclis TV’nin televizyon yayınını kesenler, bu hafta halkımızın yoğun ilgisi karşısında çareyi Meclis'i halka kapatmakta bulmuşlardır.

Eğer bu hukuksuzluk sergilenmemiş olsaydı, bugün burada İçişleri Bakanlığının 4 gün önce yayınladığı bir genelgeyle kapılarına kilit vurulan derneklerin temsilcileri bugün aramızda olacaklardı.

Ankara Gündem Çocuk,

Çağdaş Hukukçular Derneği,

Özgürlükçü Hukukçular Derneği,

Halkın Hukuk Bürosu,

Mezopotamya Hukukçular Derneği,

Diyader-Din Alimleri Derneği Ankara Şubesi, 

Mezopotamya Kültür Merkezi,

Diyarbakır Özgür Gazeteciler Cemiyeti, 

Demokratik Haklar Federasyonu,

Demokratik Kadın Hareketi, 

Sosyalist Kadın Hareketi,

Sosyalist Öğrenci Hareketi,

Rojava Derneği,

Tuhad-Fed,

Göç-Der,

Akdeniz Göc-Der,

Toplumsal Adalet ve Dayanışma Derneği,

Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 

Kürt Yazarlar Derneği,

Kurdi-Der,

ve KJA – Özgür Kadın Kongresi – yöneticisi, temsilcileri ve aktivistlerinin yanı sıra,

Yine bugün burada,

Dersim Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel,

Ferhat Encü’nün ailesi,

HDK Kadın Meclisleri, 

Kadın Özgürlük Meclisi,

Ankara Kadın Platformu, 

Ankara Feminist Kolektif, 

Yeryüzü Kadınları,

Demokratik Alevi Dernekleri Yöneticileri,

SYKP,

Eğitim-Sen’li

yönetici ve emekçileri aramızda olacaklardı.

Evet değerli basın emekçileri, sabahtan akşama kadar millet deyip duranlar Milletin Meclisine milletin girişini yasaklıyorlar. Ama unutulmamalıdır ki onlar saldırdıkça halkımız safları sıklaştırmakta, umudu büyütmektedir.

Biz de her ne pahasına olursa olsun susmayacak, biat etmeyecek ve en ağır koşullarda dahi umudu yeşertmeye devam edeceğiz!

Bugün için sizlere tükenmeyen umudumuz ve kırılmayan direncimizin en büyük ilham kaynaklarından birinin, eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş'ın mesajını iletmeyi planlamıştık.

Fakat kendisinin rehin alındığı Saray güdümündeki cezaevi yönetimi tarafından bu mesajın hukuksuz bir biçimde bize ulaşmasına engel olunduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. 

Halkların Demokratik Partisi'nin halen eş genel başkanlığı görevinde olan bir kişinin bizlere göndereceği bir mesajdan dahi bu kadar korkan, eş başkanlarımıza tecrit uygulamayı dahi kafasına koymuş hukuksuz bir iktidara karşı muhakkak gerekli yanıtların verilmesi gerektiğini düşünüyoruz

Bilgen'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bu manzara Meclis'in ayıbıdır. Bizde camdan değil, candan konuşulur. Söyleyecek sözümüz de var, söylemeye yüzümüz de.

"'Gerginlik olmasın' diye Boğaziçi'ne bir AKP'linin kardeşini rektör atadılar. Dayanışma derneklerini kapattılar.

"Eşbaşkanlarımızın iki satır mesajından, posterlerinden korkuyorlar. 'İrademe dokunma' pankartının korkusuyla yaşıyorlar.

"Cumhurbaşkanı 'OHAL sorun olmuyor, herkes içine gücüne gidiyor' diyor ama haberi yok galiba, binlerce insan işinden atıldı.

"'Şırnak'ta sokağa çıkma yasağı bitti. İnsanlar evlerine giriyor' diyorlar ama Şırnak'ta sokak kalmadı, girilecek ev kalmadı.

"Bakanların çocukları şehit olmayı diliyor ama bedelli askerlik yapıldığında şehit olunamayacağını galiba bilmiyorlar.

"Anayasa görüşmelerine ilişkin CHP'ye] Zamanında HDP'nin dışlanmasına hayır deseydiniz, bugün siz de dışlanamazdınız.

"Seçim sistemi değişir, en küçük parti Osmaniye'den başka milletvekilli çıkaramazsa da kendi düşen ağlamaz. Bizden söylemesi.

"'Rus uçağını düşürme emrini ben verdim' diyordunuz, mektup yazdınız. AB'ye posta koyuyorsunuz, yarın da ona mektup yazarsınız.

"Avrupa ile ilişkileri koparmak Rusya ile olandan daha büyük ekonomik sorun yaşatır, çünkü Avrupa ile ticaret çok daha yüksek.

"Seyit Rıza ve yol arkadaşlarını saygıyla anıyorum. Onları anlamak, bugünü anlamak için son derece önemli.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×