HDP: Demokrasiye inananlara çağrımızdır; 'tek adam rejimi'ne mecbur değiliz
HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi beklenen Başkanlık Anayasası teklifine ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Meclis'te görüşülecek olanın gerçek bir anayasa teklifi olmadığını dile getiren Kerestecioğlu, "Gerçek bir Anayasa teklifi, halkın sorunlarına çözüm olurdu. Halkın gündemi yaşama hakkını korumakken, halkın gündemi işini kaybetmemek, işyerini kapatmamakken, kadınların gündemi şiddetten korunabilmekken, tek bir adam için yapılan; bırakın Anayasayı, yönetmelik kadar kimsenin ilgisini çekmez. Bugün yapılan; aslında aylardır tek tip, otoriter, baskıcı Olağan Üstü Hal iktidarlarını yasayla daha kalıcı hale getirmek" diye konuştu.
Halkın dolardaki yükselişin neden olduğu hayat pahalılığı ve işçi kıyımları ile yüz yüze olduğunu dile getiren Kerestecioğlu, "İnsanlar kendi yaşamlarıyla, çocuklarının hayatlarıyla, eğitimleriyle, gelecekleriyle, ceplerindeki parayla ilgili, emeklilikleriyle ilgili, sağlıklarıyla ilgili endişe içerisindeyken biz kalkıp da 'Acaba burada tekçi bir başkanlık rejimini getirebilir miyiz?'i tartışacağımız, bundan başka hiçbir madde içermeyen bir anayasa teklifini görüşeceğiz. İşte bunu görüşeceğiz arkadaşlar, bu tek adam rejimini kalıcılaştırmak için yapıldı bu Saray! Bugün çalıştırılmayan, oysa gerçekten çalıştırılsa halkın birçok sorununa çözüm bulacak Parlamento by pass ediliyor. Ve getirilen bu teklifin aslında ikisi Eş Başkanlarımız olmak üzere 11 milletvekilin yokuluğunda yapılıyor olması, zaten toplumun çok büyük bir kesiminin yok sayılması anlamına geliyor. Kim buna Anayasa değişikliği diyebilir! Bu ülkeye ne getirebilir" dedi.
Teklife ilişkin Anayasa Komisyonu tartışmaların dahi halktan kaçırılarak gerçekleştirildiğini dile getiren Kerestecioğlu, "Anayasadan kadınların, işçilerin, azınlıkların, Sivas'ın, Kayseri'nin, Artvin'nin ne beklediğini biliyor mu Anayasa yazıcılar? Bilmiyorlar. Çünkü sormadılar" şeklinde konuştu.

Kerestecioğlu, OHAL koşullarında hazırlanan anayasa değişiklik teklifinin yasamanın yürütmeyi denetlemesini engellediğini ve bağımsız olmayan yargıyı daha da bağımlı hale getireceğini dile getirdi.

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, Başkanlık Anayasası teklifi ile yapılmak istenen değişiklikleri şu şekilde özetledi:

-Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına devrediliyor.

-Cumhurbaşkanı bütün kabineyi tek bir ağızdan belirliyor. Üstelik Meclis artık bu Bakanlar Kurulunu denetleyemiyor.

-Muhalefetin gündeme getirmesinden çok rahatsız oldukları Gensoruları Meclis veremiyor, yani Bakanları soruşturamıyor.

Cumhurbaşkanı artık partili olduğuna göre, Erdoğan AKP'nin başına geçiyor. Hem partiyi, hem devleti kendisi yönetiyor. Partiyi yöneten Cumhurbaşkanı, elbette milletvekillerini de seçiyor.

-Üstelik bugün Erdoğan için oluşturulan bu tek adam sistemindeki yetkileri darbeyle başa gelen bir Cumhurbaşkanı da kullanabilir.

-Meclis Cumhurbaşkanının güdümüne giriyor.

-HSYK'nın yarısını, Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12'sini Cumhurbaşkanı atıyor.

-Yüksek Yargı Cumhurbaşkanına bağlanıyor.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın AKP'li bütün milletvekillerinin blok halde "Evet" oyu vereceğini söylediğini hatırlatan Kerestecioğlu, "Anayasa değişikliklerinde parti gruplarının, blok şekilde 'evet' ya da 'hayır' kararı vermesi Anayasa'ya aykırıdır" dedi, teklif oylamasının gizli yapılması gerektiğini hatırlattı.
Kerestecioğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: "Katar Emirlerinin otel projeleri uğruna kendisine oy veren seçmenini dahi unutacak bir tek adam Anayasasını asla kabul etmeyeceğiz. Bu tasarı tek bir kişiye göre sistem oluşturma tasarısıdır. Demokratik, sivil, çoğulcu bir yeni Anayasa için bu tasarıya hayır diyeceğiz. Kadınların kurtuluşu ve özgürlüğü için hayır diyeceğiz. Birlikte, eşit yaşam için hayır diyeceğiz. Yerel demokrasi için hayır diyeceğiz. Demokratik ulus, ortak vatan için hayır diyeceğiz. Halklar ve inançlara özgürlük için hayır diyeceğiz. Özgürlükçü laiklik için hayır diyeceğiz. Sen, ben değil, biz olmak için hayır diyeceğiz. Türkiye'de demokrasiye inanan tüm kesimlere çağrımızdır; 'tek adam rejimi'ne mecbur değiliz. Tek gücümüz, emeğimiz ve barışa duyduğumuz inanç… Kendi ikballeri uğruna ülkeyi felakete götürenlerden çok daha güçlüyüz."

Kerestecioğlu, konuşmasında “Bugün yapılan; aslında aylardır tek tip, otoriter, baskıcı Olağan Üstü Hal iktidarlarını yasayla daha kalıcı hale getirmek. Halk bugün gerçekten dolar kaça yükseldi, ona bakıyor. Arçelik'ten 600 işçi çıkarılmış, o işçiler ‘Ben hayatımı nasıl idame ettireceğim?’, ona bakıyor. Yıllardır iş cinayetlerinde ölen insanlar, onların yakınları acaba yeni iş güvenliği, iş sağlığıyla ilgili bir düzenleme olacak mı, buna bakıyor. Kadınlar, nasıl insanca bir iş bulurum, şiddete uğrarsan nasıl boşanırım, nereden yardım alırım bunları düşünüyor. İnsanların gündemi aslında buyken; hâlâ katliamları gerçekleştiren birçok kişi henüz bulunamamışken, adliyeye teslim edilememişken, insanlar kendi yaşamlarıyla, çocuklarının hayatlarıyla, eğitimleriyle, gelecekleriyle, ceplerindeki parayla ilgili, emeklilikleriyle ilgili, sağlıklarıyla ilgili endişe içerisindeyken biz kalkıp da ‘Acaba burada tekçi bir başkanlık rejimini getirebilir miyiz?’i tartışacağımız, bundan başka hiçbir madde içermeyen bir anayasa teklifini görüşeceğiz. İşte bunu görüşeceğiz arkadaşlar, bu tek adam rejimini kalıcılaştırmak için yapıldı bu Saray. Bugün çalıştırılmayan, oysa gerçekten çalıştırılsa halkın birçok sorununa çözüm bulacak parlamento bypass ediliyor.” dedi. 
‘ANAYASA İLE KARŞI DARBE YAPILIYOR’
“Bugün Türkiye’de bizim adına gizli anlaşma dediğimiz Anayasa tartışmalarını, yine bir darbe girişimi ardından yapılan karşı darbe ve OHAL koşulları içerisinde iki parti kapalı kapılar ardında yürüttüler” diyen Kerestecioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki teklife göre yasamanın yürütmeyi denetlemesi mümkün değil. Yürütmeye müdahale imkanları ortadan kalkıyor. Hiçbir zaman yeterince bağımsız olmayan yargı, daha da bağımlı hale gelecek. Bu sistemle, yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına devrediliyor. Cumhurbaşkanı bütün kabineyi, tek bir ağızdan belirliyor. Üstelik Meclis artık bu Bakanlar Kurulunu denetleyemiyor. Bugün muhalefetin gündeme getirmesinden çok rahatsız oldukları Gensoruları Meclis veremiyor, yani Bakanları soruşturamıyor. Cumhurbaşkanı artık partili olduğuna göre, Erdoğan AKP’nin başına geçiyor. Hem partiyi, hem devleti kendisi yönetiyor. Partiyi yöneten Cumhurbaşkanı, elbette milletvekillerini de seçiyor. Üstelik bugün Erdoğan için oluşturulan bu tek adam sistemindeki yetkileri darbeyle başa gelen bir Cumhurbaşkanı da kullanabilir. Meclis Cumhurbaşkanının güdümüne giriyor. HSYK’nın yarısını, Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12’sini Cumhurbaşkanı atıyor. Yüksek Yargı Cumhurbaşkanına bağlanıyor. Evet, Bu hafta söz konusu değişiklik adeta yangından mal kaçırır gibi Meclis’e getiriliyor. Süreçteki hukuksuzlukları da bir bir saymak gerekiyor.”
GİZLİ OYLAMA ENDİŞESİ 
Kerestecioğlu, geçtiğimiz Cuma günü “Torba Tasarı” görüşmelerinde, AK Partili milletvekillerinin Meclis'te olmayan milletvekilleri yerine yoklama kağıtları vermelerini anımsatarak, “Bu nedenle Anayasa ve İçtüzüğe uygun olarak tüm vekillerin gizli oylama usulüyle ve hür iradeleriyle oy kullanabilmeleri için özellikle gayret göstereceğiz. Hayır deme ihtimali olan vekillerin başka vekillere zimmetleneceği, iktidarın ‘badi’ sistemini kullanacağı gibi iddiaların basında gündeme geldiğini görüyoruz. Bizler Meclis’teki tüm vekillerin, kendi kararlarını verebilme basiretine ve temsil yetkisine sahip olduklarını düşünmek istiyoruz.” 
GÖRÜŞMELER CANLI YAYIMLANSIN 
Kerestecioğlu, Anayasa değişikliği görüşmelerinin, Genel Kurul çalıştığı süre boyunca canlı yayınlanmasının sağlanmasına dair bir dilekçeyi de Meclis Başkanlığı’na sunduklarını belirterek, dilekçeye dair herhangi bir geri bildirim almadıklarını söyledi. Kerestecioğlu, “Rejim değişikliğini içeren ve halkımızın geleceğini hayati önemde etkileyecek olan ‘Anayasa değişikliği’ görüşmelerinin, vatandaşlarımızın tamamı tarafından şeffaf bir biçimde takip edilebilmesi halkın en doğal hakkıdır. Meclis Başkanı’na bu talebimizi buradan tekrar sözlü olarak iletiyorum” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×