HDP: Erdoğan’ın diploma sorununu Anayasa değişikliği ile çözmüşler
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP’nin TBMM’ye sunduğu Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili olarak dört yıl önce yapılan Anayasa görüşmelerinde kendilerinin de önerdiği maddeler olduğunu söyledi.
İçinde kısmi iyileştirmeler bulunan ve göstermelik demokratikleşmelerle bezenmiş bir saltanat düzenlemesi olduğunu söyleyen Bilgen, nasıl bir tavır takınacaklarını PM ve MYK toplantılarından sonra açıklayacaklarını ifade etti.

Anayasa değişikliği sürecinin meşru olmadığını vurgulayan Bilgen, “İki parti heyetleri arasında kotarılan bu metinde, onlarca madde, tek bir madde ile değiştirilmeye çalışılıyor. Böyle bir anayasa yapım yöntemi yoktur” dedi.
Bilgen, yarın PM toplantısını, ertesi gün ise MYK toplantısını yapacaklarını ve bu toplantılarda AKP’nin anayasa teklifine karşı nasıl bir tavır takınacaklarını daha ayrıntılı bir şekilde kararlaştıracaklarını aktardı.
21 madde içerisinde kendilerinin de sunduğu, savunduğu maddeler olduğunu söyleyen Bilgen, 18 yaş düzenlemesini ilk olarak kendilerinin önerdiğini o dönem AKP ve MHP temsilcilerinin “Meclis’i çoluk çocukla mı dolduracağız” dediklerini hatırlattı. Askeri yargıya da uzun zamandır karşı çıktıklarını vurgulayan Bilgen, “Kanun ve hukuk sınırı tanımayan, kararname ile yürütmenin bütün hayatı düzenleyebileceği, idareyle ilgili her türlü tasarrufu kullanabileceği ve bunun da yargı denetimine tabi olmayacağı bir düzenleme artık Türkiye’nin gündemindedir” dedi.

“Diploma sorununu da çözmüşler”
Erdoğan’ın diploma sorununun da değişiklikle çözülmeye çalışıldığını belirten Bilgen, “Metinde diploma sorunu da çözülmüş. Cumhurbaşkanı olma şartları içerisinde sadece yüksek öğrenim ifadesi geçiyor. Yani bugüne kadar 4 yıllık fakülte mezunu muydu, değil miydi tartışması yapan Türkiye, artık bundan sonra bu tartışmayı yapmayacak. Bunu da çaktırmadan metnin içine koymuşlar” sözleriyle ifade etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×