HDP Gündoğdu’dan seslendi: Mutlaka kazanacağız!
HDP’nin İzmir mitingi Gündoğdu Meydanı’nda coşkuyla başladı. Dört bir yandan ellerinde “Hayır” bayraklarıyla miting meydanına erken saatlerde giriş yapan yurttaşların giydikleri “Hayır” yazılı tişörtler dikkat çekti. Çocuklarıyla mitinge katılan kadınlar durmadan horona ve halaya duruyor. 

HDP’nin İzmir mitingi Gündoğdu Meydanı’nda demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından devam etti. Mitinge İzmir’de bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. HDP İzmir İl Eş Başkanları Mahfuz Güleryüz ve Gülay Gün Bilici’nin yaptığı açılış konuşması ile başlayan miting, katılımcıların sahneye çıkarak halkı selamladı. AÇLIK GREVİNDEKİ TUTUKLULARLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Alanda toplanan on binleri selamlayan tutuklu aileleri adına konuşan, 57 gündür açlık grevinde olan Özgür Güçlü adlı tutuklunun annesi Naciye Güçlü, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. 

Yüzlerce tutuklunun bedenini ölüme yatırdığını söyleyen anne Güçlü, “Devlet gözlünü kulağına kapatmış. Görüşlerde engelleniyoruz. İnsanlık hakkını istiyorlar. Senden zulüm istemiyor. Kim ki kuranı gösterip Müslümanım diyorsa zulüm yapmayacak. Çocuklarımızın direnişlerini selamlıyoruz. Siz yalnız değilsiniz bütün Kürdistan arkanızda. İyi ki özgürü dünyaya getirdim mutluyum. Açık görüşlerimiz yasaklanıyor engelleniyor. Seçimde de diyeceğiz Hayır Hayır Hayır” diye konuştu.

Her yanı “Hayır”la süslenen alanda tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Hozan Diyar ile birlikte söylediği “Giden Kuşlar” türküsünün çalındığı sırada kitle sessizliğe büründü, pürdikkat türküye kesildi. Alan sık sık hep bir ağızdan “Tek adam sistemine, kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine, savaşa, sömürüye, farklı dinlerin kültürlerin yok sayılmasına, faşizme başkanlığa hayır” sloganlarıyla inliyor. YÜKSEKDAĞ KARPOSTALINA GÖZALTI 
Kadınların giydiği yöresel kıyafetler miting meydanına renk katarken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın resminin olduğu kartpostallara polis yine izin vermedi. Kartpostalı mitinge sokmak isteyen bir kişi ise gözaltına alındı.

Mitingde, HDP’li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün konuşma yapması beklenirken, mitinge çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı. KÜRKÇÜ: TEK ADAM ZİHNİYETİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Newroz’da konuştuklarımızı biraz daha ileriye taşıyacağız. O günde bu günde aynı Türkiye’nin durumu. Hepimiz çok iyi biliyoruz. Yapmak istediklerimizin ne kadar doğru olduğunu. Çok açık diyoruz evet te çıksa hayırda çıksa tek adam zihniyetine boyun eğmeyeceğiz. 21. Yüzyılın orta yerinde padişahlığı kurmanıza izin vermeyeceğiz. Osmanlıda oyun bitmez. Biz her şeye hazırlıklı olalım” dedi. ‘BİZ LAYIK OLDUĞUMUZ HAYATI YAŞAYACAĞIZ’

HDP’nin vekillerinin ve eş başkanlarının cezaevinde olduğunu hatırlatan Kürkçü, “Siz halkla hiç bir şekilde tartışmadınız. Yerel yönetimlere kayyum atarken bu yasayı çıkardınız. Türkiye’de hiç bir yaygın medya Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın fikirlerini söylemedi. Ama her gün hakaret ettiniz. Bu durumda halk hakem olsun diyorsunuz. Sanki hepimiz eşitiz. Bu referandumdan ancak hayır çıkarsa eşitlik olacaktır. Böyle bir devlet altında yaşamayız. Biz özgürlük eşitlik istiyoruz. Sen bizim paramızla yaptırdığın yollarını bizim gözümüze sunamazsın. Biz senden özgürlük istiyoruz. Sen esaret veriyorsun. Halklar her zaman doğru yapmaz. Almanya’da İtalya’da Portekiz’de olduğu gibi. Ama Türkiye halkları bu hatayı yapmamalıdır. Faşizme hayır diyeceğiz. Umarın bu ses Ankara’dan duyulur. Biz layık olduğumuz hayatı yaşayacağız” şeklinde ifade etti. 


YILDIRIM: İZMİR 16 NİSAN’DA ROLÜNÜ OYNAYACAK

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise, “Nerede ne için konuştuğumuz farkındayız. Sizi Dört bir yandan selam getirdim. İzmir’in her zaman tarihsel rolünü oynadığı çok iyi biliyoruz. 16 Nisan’da tarihsel rolünü oynayacağını farkındayız. İzmir’den rekor oy çıkacak. Ege’nin incisi İzmir bizi yanıltmayacaktır. Oynanacak olan sırada bir paket değildir. Savaş ve barış oynanıyor. Bu anlamda sizin bu kervana katılışınıza bin selam olsun” şeklinde ifade etti. 
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

HDP karşıtlığı üzerinden seçim çalışmalarının yapıldığını altını çizen Yıldırım, “İki kişi kafa kafaya vermiş. Daha kendi partisini ikna etmeden ‘HDP hayır dediği için biz evet diyoruz’ diyorlar. HDP’nin vaat ettiği bu kadar şey varken. Önce paketini anlatın. Bizim karşıtlığımız üzerinden çalışma yapıyorlar. Diyarbakır gibi bir yerde ‘belediye başkanlığım elinden alındı’ diyor. Diyarbakır’da içeri atmadığını belediye başkanı kalmadı. Bize diyorlar ki bize oy verin gençleri meclise taşıyalım. Siz merak etmeyin en çok genç vekil en çok kadın vekil HDP’de var. Gençleri meclise götürüp cezaevi atacak. Türkiye’nin en genç eş başkanlarını cezaevine attılar” dedi.
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, kalabalık ve açık hava

HAMZAOĞLU: PATRONLAR DAHA ÇOK KAZANSIN DİYE İŞÇİLER ÖLDÜ
HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’da 7 dilden halkı selamlayarak, “Ekim Devriminin yüzüncü yılında dünya yine karanlıkta. Türkiye’de karanlıkta. 10 yıl öncesindeki enflasyon yine fırladı. Zenginler daha zengin, yoksullar daha yoksul. Bunlara hep birlikte hayır diyeceğiz. Bizlerin paraları bizlere sormadan harcıyorlar. Ege’nin bu güzel topraklarında artık yerli tohum yok. Soma’da ucuz işçi olmak zorunda kaldılar. Patronlar daha çok kazansın diye işçiler boğularak öldüler. Bunların elindeki kan budur” dedi. BULDAN: RENGİMİZİ BELLİ ETMEK İÇİN BURADAYIZ


HDP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, “Rengimizi belli etmek için buradayız. Bu meydan birçok partiye halka konuştu. Bizim iki eş başkanımız ne yazık ki burada değiller. Onlar cezaevinde olsalar da binler onlar yerine alanda. Tüm tutuklu vekillerimize selam gönderiyoruz. Ya evet diyecekler ya da hayır diyecekler. Bu meydanda konuşan Erdoğan neden evet dediğini anlattı. İdamı getireceğini söyledi. Türkiye halklarını alet etmeye çalışıyorlar. Türkiye halkları olarak tek adamlığınıza hep birlikte hayır diyeceğiz. Referanduma az bir zaman kala gözlerini Kürtlere diktiler. Kürtlerden nasıl oy alacaklarını düşünüyorlar. Kürtlerin referanduma hayır demesinin çok nedeni var” dedi. ‘KÜRTLER SENİN ZÜLMÜNÜ UNUTMAYACAK’


Bu ülkede 15 Temmuz akşamı bir darbe yapıldığının hatırlatan Buldan, “HDP olarak darbeye karşı olduğumuzu dile getirdik. Sadece 15 Temmuz darbesinden söz etti. Peki senin yaptığın darbeleri neden konuşmadın. Senin yaptığın darbelerden bahsetmezken 15 Temmuz darbesinin anlatarak oy istiyorlar. Kürtler senin Sur’da Cizre’de Silopi’de Devlet Bahçeli ile birlikte taş üstüne taş bırakmaz dediğini iyi hatırlıyor. Sana evet demeyecek. Sokağa çıkma yasaklarında cenazesi çıkmayan annelerimizin ahları varken sana kimse evet demeyecek. Panzerlerin arkasında cenazeleri bağladığın günleri hatırlayan Kürtler sana evet demeyecek” diye ifade etti. 


EŞ BAŞKANLARIMIZ SIRTINI MİLYONLARA YASLIYOR
İzmir’de yaşayanlar halkların yaşanan katliamlara sessiz kalmayacağına dikkat çeken Buldan, “Değerli İzmirliler bu kadar haksızlıklar varken başka parti hiç bir şey yapamaz. Ama biz burada burayı doldurduk. Sizlere teşekkür ediyorum. Figen Yüksekdağ’a dört duvar arasına gönderdik. İstediği duvara sırtını dayasın ahlaksızca bir açıklama yaptı. Figen sırtını milyonlara, kadınlara yaslıyor. Siz onları rehin aldınız. Sırf hayır çalışmasını yapmasınlar diye rehin aldınız. Pazar günü yapılacak seçim tarihsel bir öneme sahip. Pazar günü sabah oyunu kullanacak olan her bir insanımız oyunu kullanmadan önce elini kalbine koymalı. Oy kullanırken Cizre’de katledilenleri unutmamalıyız. Bu nedenle kocaman bir hayır diyoruz. Buradan çıkar çıkmaz herkesin hayırını ne anlama geldiği mutlaka anlatmalıdır. Bunu başarırsak demokratik bir Türkiye’ye uyanacağız. Biz kazanmışız. Hayır kazandı, biz kazandık, kadınlar kazandı. AKP’nin gidişatı 16 Nisan’da çıkacak oylara bağlı. Kürtler bu günlere kolay gelmedi. Çok bedel ödediler. Kürtler Kenan Evren, Tansu Çiller dönemi bilir. Hiç kimse önünde boyun eğmedi. Mutlaka kazanacağız. Yolunuz ve yolumuz açık olsun” dedi. 


Konuşmaların ardından sanatçı Rojda’nın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla miting sona erdi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×