HDP'li Buldan: Öcalan bu ülkenin barış anahtarıdır
HDP İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda İmralı Heyeti üyesi Pervin Buldan, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Hatice Çoban, HDP PM üyesi Cemal Coşkun ile DBP PM üyeleri Metin Kutas ile Emrullah Bingül’ün aralarında bulunduğu HDP ve DBP heyeti, Kurban Bayram dolayısıyla  Hakkari’nin  Yüksekova ilçesine geldi.
İlk olarak DBP ilçe binasına geçen heyet daha sonra Yüksekova Belediyesi’ne geçerek belediye çalışanları ile bayramlaştı. Heyete HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri eşlik etti.
unnamed-(8).jpg
Burada konuşan HDP Milletvekili Buldan, çok sancılı bir süreçten geçtiklerini ifade ederek 15 Temmuz darbe girişimine değindi. Darbe girişiminin hemen ardından ilan edilen OHAL ve DBP’li belediyelere atanan kayyumlar ile darbeler ile mücadeleye edilemeyeceğini belirten Buldan, demokratikleşme ve özgürleşme yolunda adım atılarak darbeler ile mücadele edinileceğini dile getirdi.

'BARIŞ SÜRECİ AKP TARAFINDAN HEBA EDİLDİ'
Barış ve müzakere sürecinin AKP hükümeti tarafından sonlandırılğını söyleyen Buldan, sürecin AKP hükümeti tarafından heba edildiğini söyledi.
unnamed-(9).jpg
Buldan, şunları söyledi:

"Yaşadığımız barış ve müzakere sürecinde Türkiye’de barış ve huzur vardı. İnsanlar bu sürecin ilerleyebilmesi için mücadele ederek adım attı. Ancak AKP hükümeti bu süreci heba etti. Sayın Öcalan ile yapılan son görüşmede de bunun altı çizildi. Bu ziyaret önemlidir. Buna karşı açlık grevi vardı. Bu eylemelerinden sonuç aldılar. Bu görüşmeye çok büyük anlam yüklememek gerekiyor. Hukuki anlamda yapılması gereken bir görüşmeydi. Bunun devam etmesi gerektiğini belirtmek isterim. Sadece kardeşinin ziyareti ile bu süreç devam etmemelidir. Avukatların ve siyası heyetlerin Ada’ya giderek Sayın Öcalan ile görüşmeleri devam ettirmesinin Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından, yaşanan kaos ortamının ortadan kalkması açısından, çok büyük bir önemi vardı. Sayın Öcalan görüşmede “Ölerek ve öldürerek bu süreç tamamlanmayacaktır, hiçbir kimsenin birbirini yenmeyeceği kör bir savaştır, 6 ayda bu savaşın bitirileceğini” ifade etmiştir. Geçmiş dönemde de bu söylenmişti ancak AKP iktidarı hiçbir zaman bunu dikkate almadı ve ölümler katliamlar gerçekleşti. Devletin ve hükümetin, Sayın Öcalan’ın uzattığı barış elini bir kez daha tutması gerektiğini ifade ediyoruz. Sayın Öcalan bu ülkenin barış anahtarıdır. Barış anahtarını bir kez daha çevirmek, yaşanan ölümleri durdurmak, akan kardeş kanını durdurmak herkesin sorumluluğunda olan bir şeydir"

"İMRALI'YA GİTMEYE HAZIRIZ"
Kayyum atamalarının antidemoktarik uygulama olduğunu vurgulayan Buldan, "Kürdistan’ın birçok ilçesinde belediyemize yönelik kayyumlar kabul edeceğimiz bir uygulama değildi. Kaymakam atamak bir darbe sürecidir. Darbeler aynı zamanda siyasi darbelerle gerçekleşmektedir. AKP bunu yapıyor. Halkların iradesi ile seçilenlerin yerine kayyum atanıyor. Tüm türkiye halkı ve kürtler belediyelerine sahip çıkmalı. Çok mücade edip bedel ödeyerek aldık. Kayyumlara teslim etmemeliyi. Bu vesileyle bir kez daha AKP iktidarına şu çağrıyı yapıyoru.:bu ülkenin barışa ihtiyacı var. HDP heyeti gelebilir demiş. Bu sorumluluğu bir kez daha almaya hazırız. İmralı adasına gitmeye hazırız.  Yeterki bu ülkeye barış ve özgürlükler gelsin. Akan kan dursun" şeklinde konuştu.unnamed-(10).jpg

Ömer Oğuz - yuksekovahaber.com.tr
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×