HDP'li vekiller Avrupa Parlamentosu önünde eylemde
 HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 7 milletvekilinin tutuklanması Avrupa Parlamentosu önünde kurulan çadırla protesto edildi.

HDP Avrupa Örgütü'nün düzenlediği eyleme HDP milletvekilleri Tuba Hezer, Faysal Sarıyıldız ve Ertuğrul Kürkçü ile önceki dönem milletvekili olan Kemal Aktaş ve Özdal Üçer de katıldı. Erdoğan'ı diktatör olarak resmeden bir pankartın açıldığı eylemde sık sık "Katil Erdoğan" sloganı atıldı.

Avrupalı parlamenter Mark Demesmaeker eylemde yaptığı konuşmada, HDP ve Kürtlere yönelik baskıları kınadığını söyledi. Demesmaeker, Avrupa Parlamentosu binasını göstererek, Türkiye'ye yönelik ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanması gerektiğini belirtti.

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, tutuklamalara tepki gösterirken direniş mesajı verdi. Kürkçü, "Halkımızı hiçbir yerde yalnız bırakmayacağız" dedi.

HDP Milletvekili Tuba Hezer de, Türkiye'nin 25 milyonluk bir halkın yok sayıldığı ülke olduğunu söyledi, Erdoğan rejimi için "Hiçbir hukuk ve insani değer tanımıyor" dedi. "Biz onurlu bir direnişle yaşamı kurduk ve bu yolda devam edeceğiz" şeklinde konuşan Hezer, AKP ile DAİŞ ve El Nusra gibi çeteler arasındaki suç ortaklığına dikkat çekti. Hezer AB'nin Türkiye ile müzakereleri durdurması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Komisyonu önünde kurulan çadırda başlatılan eylemin yarın da devam edeceği açıklandı. HDP Avrupa Örgütü yarın ayrıca Avrupa Parlamentosu binasında basın toplantısı düzenleyecek.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×