HDP Meclis toplantısında eylem havası: Tek yol faşizme karşı ortak mücadele
Eş başkanları da dahil olmak üzere 10 vekili tutuklanan HDP, tutuklamaların ardından ilk Meclis grup toplantısını tam bir eyleme dönüştürdü.

HDP üyeleri ve destekçilerinin katılım sağladığı toplantıya 38 ülkenin büyükelçileri ve temsilcileri ile DİSK, KESK, TTB, TMMOB, ABF, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Halkevleri, HTKP, ÖDP, EMEP, ESP, YSGP, Devrimci Parti, Kaldıraç, SODAP, Alınteri, DSİP temsilcileri de destek verdi. Katılım sebebiyle salon yetersiz kalınca koridorlara da sandalyeler konuldu ancak o da yetmeyince pek çok kişi toplantıyı ayakta veya dışarıda takip etmek zorunda kaldı.

Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu
Toplantı salonuna tutuklu eş genel başkanlar ile vekillerin fotoğraflarının yer aldığı “Mutlaka kazanacağız” yazılı pankart asıldı. Pankartın asılmasıyla birlikte hep bir ağızdan “HDP halktır halk burada” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Hemen ardından HDP’li vekiller, alkışlar eşliğinde toplantı salonuna girdi.
Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu
“Esir alınan, 6 milyon seçmenin iradesi”
Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu
Meclis grup toplantısının açılış konuşmasını Grup Başkanvekili Çağlar Demirel yaptı. Ağır baskılarla karşı karşıya kaldıkları bugünlerede böyle bir dayanışmanın kendilerine büyük moral verdiğini belirten Demirel, “Halkımızın iradesini teslim almak isteyenler 4 Kasım’da siyasi bir darbe gerçekleştirerek, eş başkanlar ve vekillerimizi esir almışlardır. Onlara selam ve saygılarımızı gönderiyorum” dedi.

Demirtaş; Bu korku imparatorluğu en kısa zamanda dağılacaktır
Siyasi darbenin 7 Haziran 2015 sonuçlarının ardından başladığını hatırlatan Demirel, esir alınmaya çalışılanın 6 milyon seçmenin iradesi olduğunun altını çizdi. Demirel sözlerini şöyle sürdürdü:

Meclis’i Saray’ın bir şubesi haline getirenler, bugün bizleri esir alarak irademizi kırabileceklerini sanmaktadırlar. Bizler tüm baskı ve tutuklamalara karşı sonuna kadar direneceğiz. Demokratik siyaset alanındaki kararlılığımızı sürdüreceğiz. Mutlaka kazanacağız.

Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu
Eş genel başkanlardan “Faşizme karşı ortak mücadele” mesajı
Demirel’in açılış konuşmasının ardından tutuklanan eş genel başkanların mesajları okundu.

Figen Yüksekdağ, Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği mesajda her şeye karşın umudun tüketilemeyeceğini, dirençlerinin kırılamayacağını, HDP’nin halen Türkiye için biricik özgürlük ve demokrasi seçeneği olduğunu söyledi. Yüksekdağ, bu nefret ve saldırganlığın korkudan olduğunu belirtip “Mutlaka sevgi kazanacaktır” mesajı gönderdi.

Demirtaş’ın mesajında ise şöyle denildi:

Bizlere yönelik bu saldırının bütün demokrasi güçlerine yapıldığı unutulmamalıdır. Baskıcı her koşulda yan yana durma ve faşizme karşı ortak mücadeleyi büyütmek tek çıkış yolumuzdur. Bu korku imparatorluğu en kısa sürede dağılacaktır. Bizler demokrasiye olan inancımızı kaybetmeden her koşulda mücadeleye devam edeceğiz. Dört duvar arasında da olsak aynı gökyüzü altında olduğumuzu unutmadan mücadeleye ve süregelen özgürlük halayının neşesinden faydalanmaya devam edeceğiz. Dışarıda çalışma yürüten yoldaşlara, gençlere ve kadınlara selamlarımı iletiyorum.

Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu
Eş genel başkanların mesajlarının ardından 4 Kasım gecesi milletvekillerine dönük gözaltı operasyonları ve eş başkanların geçmiş dönemlere ait grup toplantılarına ait sinevizyon izletildi.
Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu

HDP yönetimi, tutuklamaların ardından TBMM’deki yasama faaliyetlerine son verme kararı almıştı.
Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu
Bugünkü grup toplantısı HDP’nin aksi yönde bir karar alınıncaya kadar son yasama faaliyeti oldu.
Yabancı büyükelçiler HDP grubuna koştu

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×