HDP 'OHAL'e hayır' kampanyasına başlıyor
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 3 ay ilan edilen ve 21 Ocak 2017'ye kadar uzatılan OHAL'e karşı kampanya başlatıyor.

'Türk tipi başkanlık sistemi' adıyla 'tek adam yönetimi'ne geçmek için OHAL'in kullanıldığı ve ülkenin adım adım diktatörlüğe götürüldüğü tespiti yapan HDP, "OHAL düzeninde hak yok, hukuk yok, özgürlük yok. OHAL ile hukuk, evrensel insan hakları ve demokratik haklar askıya alınıyor. OHAL ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve uluslararası demokratik sözleşmelerin birçok maddesi çiğneniyor. OHAL ile olağanüstü hukuksuzluklar kanun hükmüne bağlanıyor" diye belirtti.

"İktidara muhalif olan herkesin düşman ilan edildiği bu dönemde OHAL düzenine dur demek, demokrasiyi savunmak bizim görevimiz" diyen HDP, 4 aşamalı bir kampanya planı hazırladı.

21Kasım'dan itibaren başlayacak kampanyanın birinci aşaması "Şimdi halk konuşuyor" adıyla düzenlenecek toplantılar 10 Aralık'a kadar sürecek.
Yüz yüze kurulacak ilişkilerde OHAL'in yarattığı sorunlar ve sonuçlar paylaşılacak. OHAL'in halka yansımaları dinlenecek. Bu amaçla ev ve esnaf ziyaretleri, emekçilerin yoğun olarak kullandığı mekanlarda tartışmalar yürütülecek.

İkinci aşamada ise komisyon örgütlenmelerinin oluşturulması öngörülüyor.
Birinci aşamada elde edilen veriler değerlendirilerek, halk toplantıları düzenlenecek, üye kampanyası başlatılacak.
İkinci aşama 10-30 Aralık günlerinde yürütülecek.

İl ve ilçelerde halk toplantıları, şölen, konser ve salon toplantıları, paneller üçüncü aşamada gerçekleştirilecek.
30 Aralık-15 Ocak arasında yapılacak toplantılarda halkın önerileri dinlenecek.

Son aşamada ise çalışmaların sonuçları değerlendirilecek. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×