HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik tahliye edildi

HDP’li vekillere yönelik operasyonlar kapsamında Mardin’in Midyat ilçesinde gözaltına alınan ve 4 Kasım’da tutuklanan Şırnak Milletvekili Leyla Birlik tahliye edildi.

Birlik, tutuklamaların ardından tahliye edilen ilk vekil oldu.

Kararı HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Twitter hesabından duyurdu.

BİRLİK: HAPİSHANELERDE CİDDİ HAK İHLALLERİ YAŞANIYOR
Meclis Başkanvekili ve HDP İstanbul Millevekili Pervin Buldan ile çok sayıda HDP'li tarafından Silivri Hapishanesi çıkışında karşılanan Birlik, tahliyesine ilişkin kısa bir açıklama yaptı.

Tahliyesinin önemli bir adım olduğunun altını çizen Birlik, "Başından beri söylediğimiz gibi hukuksuz bir durumdu, böyle de sonuçlanması gerekiyordu" dedi.

Tahliyesini buruk bir sevinçle karşıladığını belirten Birlik, hükümeti eleştirdiği için hala binlerce kişinin tutsak olduğuna dikkat çekti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın hapishanelere ilişkin yaptığı açıklamalara dikkat çeken Birlik, Silivri Hapishanesi başta olmak üzere hapishane koşullarının son derece kötü olduğunu kaydetti. "Cezaevleri hukuk açısından çok kötü" diyen Birlik, hapishanede çok ciddi hak ihlallerinin yaşandığını belirtti.

Leyla Birlik'in yargılandığı davada hazırlanan iddianamede, Birlik hakkında 37 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
Birlik, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine yönelik 4 Kasım'da gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Şırnak Hapishanesi'ne konulmuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×