HDP Sözcüsü Bilgen şimdi tutuklandı
 Hakkında savcılığın itirazı üzerine tutuklama kararı çıkarılan HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP’li vekiller ile birlikte Diyarbakır Adliyesi’ne geldi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma nedeniyle hafta sonu HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ile birlikte gözaltına alınarak, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Bilgen, yakalama kararı üzerine Sulh Ceza Hakimliği’ne gitti. 
Hakimlik işlemlerinin ardından tutuklama kararı yüzüne okunan Bilgen, cezaevine götürülmek üzere adliyeden çıkarıldı. 
MYK TOPLANTISINDA YOKMUŞ
Bilgen’in, HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) 6-8 Ekim Kobanê olaylarına ilişkin aldığı karar ve bu olaylara ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle açılan soruşturma kapsamında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Ancak Bilgen hakimlik sorgusunda söz konusu MYK toplantısına katılmadığına dikkat çekti. Bilgen ifadesinde, “Bahsi geçen tarihte MYK toplantısı akşam saatlerinde yapılmıştı. Ancak dosyada mevcut ve tarafıma söylenen tweetlerin atılış saati 10.51 ve 11.00 saatleridir. Bu saatlerde yapılmış bir MYK toplantısı yoktur. Ben o gün yapılan toplantıya katılmadım, televizyon programım vardı ona katılmıştım. Dolayısıyla böyle bir karar altında benim imzam da yoktur. Daha doğrusu bu yönlü alınmış bir MYK kararı mevcut değildir. Böyle bir karar olmuş olsaydı rutin uygulama gereği MYK toplantısında alınan kararlar bize sunularak imzamız alınmaktadır. O gün böyle bir şeyde yaşanmadı” dedi. 
Bilgen’in avukatları ise sadece menşei belirsiz bir tweet üzerinden bir parlamenterin tutuklanmasını doğru olmadığını söyledi. Müvekkilin kendi ayağı ile adliyeye geldiğine dikkat çeken avukatlar, kaçma şüphesinin bulunmadığını belirterek, Cumhuriyet Savcısının adli kontrol kararına itiraz edemeyeceğini söyledi. 
Ayrıca avukatlar, basın yayın organlarının henüz sorgu işlemlerine başlanmayan Bilgen’in tutuklandığına dair haberler geçmesini de tutanağa geçti. 

Aynı soruşturma kapsamında HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da dün tutuklanmıştı. Beştaş ve Bilgen ile birlikte tutuklu vekil sayısı 12’ye çıktı. 
4 Kasım’da tutuklanan Şırnak vekili Leyla Birlik 4 Ocak’ta, Diyarbakır vekili İdris Baluken dün tahliye edilmişti. 
12 VEKİL TUTUKLU
HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ
HDP Hakkari milletvekilleri Nihat Akdoğan, Abdullah Zeydan, Selma Irmak
HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu 
HDP Siirt Milletvekili Besime Konca
HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım 
HDP Diyarbakır milletvekilleri Çağlar Demirel ve Nursel Aydoğan
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş
HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×