HDP’li Baydemir: Demirtaş cihatçılarla aynı koğuşta tutuluyor
 RS FM’den Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtlayan Baydemir, Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’ne konulmadan önce cezaevinde hazırlık yapıltığını belirterek, “Demirtaş neden tutuklandığı şehrin cezaevine değil de Edirne’ye götürüldü? Neden siyasi mahkumların değil, cihatçı ve adi suçluların kaldığı C koğuşunda tutuluyor” diye sordu.

‘İktidar, şiddetin PKK’yı güçlendirdiğinin farkında’

Eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın intikam arzusu nedeniyle hapiste olduğunu savunan Baydemir, hükümetin PKK’yı güçlendirdiğini söyledi: “İktidar şiddetin PKK’yı güçlendirdiğinin farkında fakat derdi PKK’yı yok etmek değil. Derdi demokratik siyaset alanının yok ederek kendi oylarını tahvil etmek.”

‘Cenazelerin gelmesiyle AKP’nin oylarının yükselmesi bir oldu’

Erdoğan’ın ‘başkanlık sistemi’ için çatışmaya ihtiyaç duyduğunu kaydeden Baydemir, “Tek başına iktidar olmak isteyenler savaşı başlattı ve 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar oyları yükseltti. Bu iki tarih arasında değişen tek şey, Batı’ya cenazelerin gelmesiyle AKP’nin oylarının yükselmesi bir oldu” diye konuştu.

‘Cuntanın yapacağı her şey yapıldı’

Yaşananları ‘faşizm’ diye niteleyen ve muhalif kimselere yaşam hakkının tanınmadığını belirten HDP’li vekil, Demokrasi için mücadele eden herkes bundan nasibini alacaktır. Darbe girişimi başarılı olmadı ama cuntanın yapacağı her şey yapıldı” dedi.

HDP’li 10 vekil tutuklanmıştı

Eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dahil 12 HDP’li vekil, 4 Kasım sabahı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı.
Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakılmış, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın yanısıra Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydani, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak milletvekili Ferhat Encü 9 Kasım’da tutuklanmıştı. 11 Kasım’da da Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan 
tutuklanmıştı.
Son olarak HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan hakkında zorla getirme kararı verilmişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×