Her şey EVET için! Hükümet seçim ekonomisinin  dibine vurdu
Hükümet Ekonomik problemi artık gizleyemez hale geldi, işsizlik manipüle edilmesine rağmen yine arttı.. Eskiden de seçimden önce popülist vaatler uygulamalar yapılırdı ama şu an referandum öncesi hemen her gün bir açıklamaya denk gelmeye başladık..

Bakan Nihat Zeybekçinin OHAL kalksın söylemi, Mehmet Şimşekin AB rahatsızlığı ekonomide işlerin iyi gitmediğine ilişkin sinyallerdi ama korkudan ses çıkmıyordu. Erdoğan'ın son çıkışları ve referandum vaatleri, artık halkın da krizi iyice hissetmeye başladığını gösteriyor. Ancak Erdoğan, evet oyları beklenen seviyede gelmeyince devlet ekonomisini çökertme pahasına seçim amaçlı popülist uygulamaları yürürlüğe koydu.

ERDOĞAN'IN SEÇİM EKONOMİSİ
Sürekli söylediklerinin tersini yapan iktidar "seçim ekonomisi asla uygulamayız" diyor ama her gün seçim ekonomisine yönelik bir uygulama gerçekleştiriliyor. İşte peş peşe gerçekleşen seçim ekonomisi uygulamaları:

* 2009 Şubat, Erdoğan;  ''(Seçim ekonomisi, seçim siyaseti uyguluyor) diye bize iftira etme gayreti içine girenler var'' dedi.

* 2011 Mayıs, Erdoğan; ''Seçim ekonomisi filan bu işler benim kitabımda yok. Böyle bir şeyi asla yapmayacağız. Çünkü seçim ekonomisi denilen olay bu ülkede müteşebbisin cebindeki parayı çalmaktır, bu ülkenin para değerleriyle oynamaktır, bu ülkeyi enflasyon canavarına mahkum etmektir ve paranızın değerini birin yanına sıfırları koya koya milyoner denilen zengini adeta... Eskiden tuvalete bin liraya giderken, bir milyona gider hale getirdiler bizi."

* 2012 Ekim, Erdoğan; önümüzdeki 3 yılda yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını belirterek, "Kesinlikle popülizme fırsat vermeyeceğiz""Ey anamuhalefet ve yanındaki yavru muhalefet... Siz o dönemleri beraber yaşamadınız mı? 9 ay vadeyle devlet borçlanamıyordu, ülkemizin kredilibilitesini bu kadar bitmiş hale getirdiniz. Şimdi hangi yüzle kalkıyorsunuz da şu andaki iktidarın 10 yıllık mücadelede geldiği noktayı eleştirmeye yöneliyorsunuz" dedi.

* 2015 Ekim, Canikli;  Türkiye AK Parti hükümetleri ile ‘seçimlerde popülizm yap sonra bunun faturasını vatandaşa yık’ anlayışını yıktı.”


1- Bakan Müezzinoğlu: "Emekli promosyonlarını seçimden önceye yetiştirdik. mart ayı itibariyle ödenmeye başlanacak"

2- "Genel Sağlık Sigortası borcu olan 4.2 milyon kişinin borcu silinecek. Gelir testini de kaldırdık..Aylık ödenecek prim 53 lirayı geçmeyecek, 53 lira prim ödeyen sağlık haklarından yararlanacak."

3 - "Güçlü Torun Güçlü Babaanne için başvurular başladı, 28 Şubat son"

4 - Maliye Bakanı Naci Ağbal: "Vergi borç ve faizlerini affettik, ödemeleri de 4 ay öteledik, Mayıs ayında ödemeye başlayın"

5- "İşsiz kalan esnaflara da maaş bağlıyoruz. Tasarı Mecliste, Nisandan önce çıkacak. Esnafa iflası ya da işyerini kapatmak zorunda kalması halinde işsizlik maaşı ödenmesini kapsayan Esnaf Ahilik Sandığı Meclis'te."

6- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Çiftçi kardeşlerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçları yeniden yapılandırılacak yani ötelenecektir'' 

7- "30 Nisana kadar Beyaz eşyada ÖTV yok..

8- "30 Nisana kadar Mobilyada ÖTV %8"

9- Vatandaş rahatça ev alsın diye KDV artık  %8

10- "Devlet bu yıl ayda 773.47 liraya varan prim ve vergi desteği sağlayacak. 1 Şubat 2017 sonrası işe alınanlar için geçerli"

11- Maliye Bakanı Ağbal, "Hem vergisini zamanında ödeyen hem de geçmişe dönük vergisel yükümlülüklerini tam olarak yerine getirdiğini tespit ettiğimiz mükelleflere indirim imkanı getireceğiz." 

12- "Firmaların nakit ihtiyacını gidermek adına kredi garanti fonuna 250 milyar liralık kefalet getirildi. Alınan kararla, KOBİ'ler 36 ay vadeli ilk yılı geri ödemesiz 50 bin TL'ye kadar kedi imkanına erişecek.
Verilecek kredinin faiz yükünü ise kamu karşılayacak."

13- "Asgari ücret desteğinden yararlanan özel işletmelerin SGK prim ödemeleri 9 ay ötelenecek. Ocak - Şubat - Mart 2017 ödemeleri, Ekim - Kasım - Aralık 2017'de yapılacak."

14- "Mayıs ayına kadar belediyelerden borçları almıyoruz"

15- "Resmi Gazete'de yayınladığımız KHK ile zimmet suçunu kaldırdık, sicil affı getirdik, bolca kredi çekin, eliniz rahatlasın"

16- "Suriyede 3 ay yetecek mühimmat var, Egede zaten mühimmat ihtiyacı yok, savunma fonundaki parayı 3 ay için borç alıyoruz.  Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na ait veya bu fonun tasarrufunda bulunan 3 milyar lira tutarındaki kaynağın en geç aktarım tarihini izleyen 3 ay içinde geri ödenmek kaydıyla Varlık Fonu’na aktarılması kararlaştırıldı."                             
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×