Hızlı Tren sağcısı Binali, ‘Hayır’ oyunu övdü!
 Başkanlık sistemi ile ülkede işlerin hızlanacağını savunan Binali Yıldırım’ın mazisinde aslında ‘Hızlandırılmış’ bir tren faciası yatıyor: Pamukova Faciası veya Pamukova Tren Kazası…

22 Temmuz 2004 günü Sakarya’nın Pamukova ilçesinde Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren aşırı hızdan dolayı raydan çıkmış, toplam 230 yolcudan 41 kişinin ölümüne, 89 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dönemin TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman hakkında soruşturmaya izin vermedi.
10 yıl süren davanın sonucunda ise tüm fatura makinistlere kesildi ve makinistlerden Fikret Karabulut’a 3 yıl 1 ay 15 gün, Recep Sönmez’e 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi.
AKP iktidarının ‘hızlı icraat’ sevdasının bu ağır faturasını halk canıyla öderken, o gün Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım, bu konuda hesap vermek bir yana, hızlı tren-kara tren örneği ile oy istemeye devam ediyor.

ANAYASAYA ‘HAYIR’ OYU VEREN BİNGÖLLÜLERİ ÖVDÜ
Binali Yıldırım öte yandan, referandumda ‘Evet’ oyu istemek için geldiği Bingöl’de 12 Eylül anayasasına en yüksek oranda ‘Hayır’ oyu veren Bingöl halkını övdü. Evet oyu için miting yapan Yıldırım’ın ‘Hayır’ oyunu övmesi ise referandum kampanyasının ‘Hızının’ Yıldırım’ın başını döndürdüğünü ortaya çıkardı.
redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×