Hollanda tamam ya Cizre’ye sokulmayan bakanlar!
Türkiye referandum öncesinde önce Almanya, ardından Hollanda ile “seçim kampanyası yürütmek üzerinden” kriz yaşıyor. Özellikle derinleştirilen krizin son halkası önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda tarafından uçuşunun iptal edilmesi, ardından da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın konsoloslukta miting yapmasına izin verilmemesi oldu. 
Ayrıca Avrupa Birliği (AB) hukuk mevzuatında, başka ülke vatandaşlarının Avrupa’da siyasi propaganda yapması yasaklanmış durumda. Bu durum, AB’ye adayı bir ülke olarak Türkiye tarafından da kabul edildi ve 2008 yılında buna ilişkin bir yasa çıktı. 
YURTDIŞINDA SEÇİM PROPAGANDASI YAPMAK SUÇ
Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen’in aktardığına göre, 22 Mart 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5749 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 10. maddesi ile 298 sayılı Kanuna 94. maddesinden sonra gelmek suretiyle eklenen maddeler, yurtdışında ve yurtdışı temsilciliklerinde seçim propagandası yapmanın sınırlarını belirlendi. Şen’e göre, 298 sayılı Kanunun “Yurtdışı seçmenlerin oy verme yöntemleri ve genel ilkeler” başlıklı m.94/A’nın 5. fıkrasına göre, “yurtdışında ve yurtdışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz.”
FAŞİZMİ HATIRLAMAK
Hükümet, “Bakanlarımızın kendi toprakları olan konsolosluklara girmesine, seçmenlerimizle buluşmamıza izin verilmiyor, bu faşizmdir” diyerek itiraz ettiği durumun aynısı daha bir yıl önce kendi bakanlarına uyguladı. 7 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’nin tek başına iktidar olmaması üzerine kurulan “geçiş hükümetinde” bakan olarak yer alan HDP Milletvekilleri Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve beraberindeki bir heyet ile Eylül 2015 tarihinde Cizre’de ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağı sonrasında ilçeye girmek istedi. İdil üzerinden Cizre’ye ulaşmaya çalışan heyet, binlerce asker ve polisle ablukaya alınan kente sokulmadı. HDP’nin yüzde 90 oranında oy aldığı ve sonrasında genişletilen yasak ile birlikte yüzlerce insanın hayatını kaybettiği kente alınmamasına yönelik HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş o dönem yaptığı açıklamada, bunun “kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığını” belirterek, “baskılara boyun eğmeyeceklerini” kaydetmişti.
HDP heyeti ve HDP’li bakanlar defalarca engellendi ve yasağın sürdüğü başka ilçelere, “kamu güvenliği” gerekçesiyle alınmadı. ali haydar konca müslüm doğan cizre ile ilgili görsel sonucu
ENGELLER KARŞISINDA HDP’NİN DİLİNE DÖNDÜLER
Şimdi Hollanda aynı gerekçe ile AK Partili Bakanları Hollanda’ya almıyor. Aile Bakanı Kaya, dün bu yasaklara karşı yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın Cizre sınırında yaptığı açıklamaya benzer sözler kullanarak, "Ülkemizin toprağı olan Başkonsolosluğumuza girmemiz engelleniyor. Medeniyetin beşiği, Avrupa’nın göbeği ve yıl 2017. Avrupa’nın her yerinden vatandaşlarımız yanımızda. Onlarla buluşmamızı engelleyen zihniyete teslim olmayacağız. Sadece bir bakan olarak değil, bir Türk vatandaşı ve bir kadın olarak bu hukuksuzluğa asla teslim olmayacağız” açıklamasında bulundu. ali haydar konca müslüm doğan cizre ile ilgili görsel sonucu
‘BİZE KARŞI YAPILAN AHLAKİ VE HUKUKİ OLARAK SUÇTU’
Durumu değerlendiren ve Eylül 2015’te Cizre’ye alınmayan HDP’li Bakan Ali Haydar Konca, kendilerinin Cizre’ye alınmamaları ile AK Partili bakanların Hollanda’ya alınmaması arasında dünya kadar fark olduğuna işaret ederek, “Bizim kendi topraklarımızda kendi seçmenimiz ile buluşmamız yasaklandı. Bize karşı yapılan hukuken suç, siyaseten etik ve ahlaki değildi” diye konuştu. Oysa Türkiye’nin kendi yasalarında “yurtdışında seçim propagandası yapmanın” yasak olduğuna işaret eden Konca, ancak bunun zorlanarak üzerinden bir kriz çıkarılmaya çalışıldığını belirterek, “AKP’li bakanların yaptığı yasadışıdır. AB diyor ki, eğer devletin politikası için geliyorsanız kapımız açık hay hay gelin görüşelim. Seçim propagandası için geliyorsanız bu yasaktır bunu kabul etmiyoruz. AB’nin kendi hukuku açısından bu doğrudur. Ancak siyaseten ben bu engellemeyi doğru bulmuyorum. Kaldı ki AKP’nin işine yarıyor. Ömer Çelik, bu olaylar sonrasında oylarının arttığını söylüyor ki, bu iş buna hizmet ediyor” dedi. ali haydar konca müslüm doğan cizre ile ilgili görsel sonucu
Müslüm Doğan da, Türkiye’nin yaşadığı bu durumun, “iç ve dış politika da iflasın işareti olduğunu” belirterek, “AKP’nin binalarına 16 Nisan’da bu iflas bayrağı çekilecektir” dedi. Cizre’ye heyet olarak girmelerine izin verilmediğini hatırlatan Doğan, kendi topraklarında kendi seçmenleri ile buluşmalarının engelendiğini söyledi.
Kaynak : dihaber.net
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×