Hollanda: Türkiye mülteci anlaşmasına uymalı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sınırları açma" tehdidini değerlendiren Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, tehdidin hiçbir konuda yardımcı olmayacağını söyledi.
AB Dönem Başkanı sıfatıyla mülteci anlaşmasına imza koyan ve "Türkiye şartlara uymalı" diyen Koenders'e göre Ankara anlaşmanın uygulanması için bir adım dahi atmadı.
Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders de, Hollanda basının internet baskınlarında manşetten duyurduğu Erdoğan'ın açıklamasını Twitter hesabından paylaşarak, "İşte bu yüzden sınırlarımızı kapatalım" dedi.
Wilders'in seçim vaatlerinden biri, Hollanda sınırlarının Müslüman mültecilere tamamen kapatılması ve sınır kontrollerine yeniden başlanması.
Avrupa Parlamentosu (AP), Perşembe günü müzakerelerin geçici olarak askıya alınması yönündeki tavsiye niteliğindeki karar tasarısını kabul etmişti.
Ankara, AP'nin karar tasarısını 37'ye karşı 479 oyla kabul etmesine tepki göstermişti.
Erdoğan'dan AB'ye: Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak askıya alınmasını tavsiye etmesine tepki gösterdi. Avrupa Birliği'ne (AB) seslenen Erdoğan, "Daha ileri giderseniz, sınır kapıları açılır" demişti.
Batı'nın mülteci krizi nedeniyle Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu ve bu gibi yaptırımların Türkiye'yi çökertemeyeceğini belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:"Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayanırsa feryat ettiniz. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz.
"53 yıldır bu ülkeye Avrupa Birliği'nin kapısını açmayanlar yaptırım mı uyguluyor? Eğer yaptırım uyguluyorlarsa ne oldu? Battık mı, bittik mi, çöktük mü? Dimdik durduk. Şu 14 senede Türkiye'yi aldığımız yerden nereye getirdiğimiz ortada. Evelallah dik duracağız, yolumuza devam edeceğiz."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×