Hollanda’yla diplomatik kriz: Maksat hasıl oldu, Bakan Kaya sınır dışı edildi (Tüm gelişmeler)
 AKP’nin çağrısıyla Hollanda’daki Türk konsolosluğu ile Ankara ve İstanbul’daki Hollanda konsolosluklarının önünde eylemler düzenlendi. Peş peşe sert açıklamalarda bulunan AKP’nin tutumu karşısında esnemeyen Hollanda, gecenin ilerleyen saatlerinde Bakan Kaya’yı zorla sınır dışına çıkardı. Yaşananlar üzerine bir açıklama yapan Binali Yıldırım ise “Şu an için gerek Hollanda gerek Türkiye’deki vatandaşlarımızın maksadı hasıl oldu” diyerek konsolosluk önlerindeki eylemleri sonlandırma çağrısında bulundu


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun izin almaksızın yapmak istediği referandum etkinliğini iptal edip, Çavuşoğlu’nun ısrarcı olması üzerineyse uçuş iznini iptal eden Hollanda’yla diplomatik kriz büyüyor.
Çavuşoğlu’na izin verilmemesi üzerine, Hollanda ve Almanya programları iptal edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’dan karayoluyla Hollanda’ya gitme kararı almıştı.
Bakan Kaya’nın Hollanda’ya karayoluyla gitme kararının ardından yaşanan tüm gelişmeler:
Hollanda polisi, konsolosluk önünü trafiğe kapattı
Anadolu Ajansı (AA), Hollanda polisinin, Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yolu trafiğe kapattığını duyurdu.
Rotterdam Belediye Başkanı: Gerekirse olağanüstü hal ilan edeceğiz
Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Ebu Talib, Bakan Kaya’nın gerekli diplomatik belgeleri olması durumunda Konsolosluk binasına gitmesine izin vereceklerini, başka kimsenin Konsolosluğun bulunduğu sokağa girmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Belediye Başkanı gerekirse kamu güveliğini sağlamak için belediyelere kısmi bir olağanüstü hal önlemi alma yetkisi veren “Noodbevel” ilan edeceklerini söyledi. Belediye, Konsolosluk binası etrafında çok sayıda göstericinin yaşananları protesto etmesi nedeniyle olağanüstü önlemler aldı.
Bakan Kaya’nın Rotterdam’a gelmesi hakkında Hollanda Başbakanı Mark Rutte de bir açıklama yaparak, “Elbette Türk bakanların Hollanda’ya gelmesi yasak değildir. Biz sadece onların Türk bir gruba konuşma yapmasını istemiyoruz. Burada bir konuşma yapmaya niyetleniyor gibi gözüküyor. Bizim görüşümüze göre bu akşam bunu yapamaz. Konuyu yakından takip ediyoruz ve bir çözüme kavuşturacağız. Nasıl olacağını şu anda söyleyemem” ifadelerini kullandı.
Bakan Kaya’nın aracı durduruldu
Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Bakan Kaya’nın bulunduğu aracın durdurulduğunu belirterek, kendisinin de Bakan Kaya’nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.
Hollanda kamu televizyonu NOS TV’nin haberinde, Bakan Kaya’nın aracının konsolosluk yakınlarında durdurulduğu belirtildi.
AA ve TRT’ye: “Hollanda’yı terk edin”
Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın programını takip etmek üzere Rotterdam’a giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı.
AA’nın konuya ilişkin haberinde “Yaklaşık bir saat sorguya tabi tutulan Türk gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce Hollanda’yı terk ederek Almanya’ya dönmeleri istendi” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı: Hollanda Büyükelçisi bir müddet görevine dönmesin
Bakan Kaya’nın aracının Hollanda’da durdurulmasının ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan karşı atak geldi. Dışişleri’nden, “Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir” açıklaması yapıldı.
Hollanda’da yaşayan bir grup Türk, Rotterdam’da konsolosluk binası önünde toplandı
Hollanda’da yaşayan bir grup Türkün, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu binası önünde toplandığı bildiriliyor.

Hollanda’da aracı durdurulan Bakan Kaya’dan açıklama
AA’nın haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda Başkonsolosluğuna girişine izin verilmemesine ilişkin, “Avrupa ülkelerinden özellikle Hollanda’dan savunduklarını söyledikleri demokratik değerlere bir an önce geri dönmelerini istiyoruz. İfade özgürlüğü, hareket, toplanma özgürlüğü şu an bunların hepsini askıya almış durumdalar” dedi.
Açıklamasında konsolosluk topraklarının Türkiye toprakları sayıldığına işaret eden Kaya, “Biz başkonsolosumuzun, büyükelçimizin aracıyla geçmek üzereydik. Ona da engel olundu” diye konuştu.

Hollanda’nın Ankara ve İstanbul Başkonsolosluğu kapatıldı
Yeni Şafak, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun güvenlik gerekçesiyle giriş ve çıkışlara kapatıldığını yazdı.
Haberde ayrıca, büyükelçilik Maslahatgüzarının evi ile Başkonsolosun konutu da aynı muameleye tabi tutulduğu belirtildi.
Ayyıldız: “Bakan Kaya’nın araçtan inmesine izin verilmiyor”
NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız şöyle konuştu:
Sayın bakanımız, başkonsolosluğumuza yaklaşık 30 metre mesafede polis tarafından durduruldu. Başkonsolosluk binasına girmesine izin verilmedi. Araçtan inişine dahi izin verilmiyor. Benim bile başkonsolosluk binasından çıkarak 30 metre mesafede bulunan Bakanımı karşılamam ve başkonsolosluk binasına davet etmem engellendi. Bakan Kaya’ya Lahey Büyükelçiliği, elçi müsteşarı Alper Yüksel bey eşlik ediyor. Almanya’dan Hollanda’ya karayoluyla geçtikten sonra kendisini karşıladı. İrtibat halindeyiz. Yaklaşık 30 metre mesafe bulunmasına rağmen kendisiyle yüz yüze görüşme ve karşılama imkanımız olmadı.
AA: Hollanda polisi, kalabalığı güç kullanarak dağıttı
AA, Bakan Kaya’nın aracının tutulduğu yerde toplanan Türk göstericilerin Hollanda polisi tarafından güç kullanılarak dağıtıldığını duyurdu.
Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu önünde gruplar toplandı
Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, tekbir getirip bozkurt işareti yaparak “Faşist Hollanda” sloganları attı.
Güvenlik gerekçesiyle giriş ve çıkışlara kapatılan Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde de tevhid bayrağı ve Tayyip Erdoğan posterleri taşıyan bir grup toplandı.
Hollanda polisinden Bakan Kaya’ya: “Sizin için kötü olabilir”
Bakan Kaya, “Ben konsolosluk binamıza gireceğim. Burası benim ülkemin binası ve ben bir ülkenin bakanıyım. Hiçbir uluslararası teamülde böyle bir şey yok. Bunu kabul etmiyorum, bunu reddediyorum. Almanya’ya da dönmüyorum” ifadelerini kullanıyor.
Hollanda polisi de Kaya’ya, “O zaman telefon açılması lazım. Başka kararlar alınabilir, bu da sizin için kötü olabilir” şeklinde yanıt veriyor.
AB Bakanı Çelik: “Bunun adı resmen faşizm”
Bakan Kaya’nın aracının Hollanda’da durdurulmasına ilişkin açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hollanda hükümetinin yaptıklarını, “resmen faşizm” diye niteledi.
1) Hollanda hükümeti demokratik bir tutum sergilemiyor. Bu uygulamaların adı resmen “faşizm”dir.
2) Hollanda hükümeti geçmişte tüm Avrupa’ya büyük acılar yaşatmış karanlık bir zihniyeti hortlatıyor.
3) Hollanda ırkçı ve karanlık bir zihniyet tarafından ele geçirildi. Bu zihniyet Hollanda halkı için de tüm dünya için de tehlikeli.
4) “Hür dünya” diye bir şey varsa bu karanlık zihniyete karşı direnmelidir. İnsanlığı tehdit eden bir gidişat bu.
5) Türkiye’ye karşı gösterilen bu tavır ile Hollanda demokrasisi iflas etmiştir. Hollanda hükümeti demokrasiyi askıya almıştır.
6) Bu gerici zihniyete karşı, dünyanın ve Avrupa’nın tüm demokratları direnmeli ve tavır almalıdır.
7) Hollanda Başbakanı şu anda dünyayı İkinci Dünya Savaşı’na sürükleyen karanlık/ırkçı zihniyetin sözcüsü haline gelmiştir.
8) Demokratik haklar çerçevesinde vatandaşlarımızla buluşmaların engellenmesi, Berlin Duvarı’nın yeniden inşa edilmesidir.
9) Avrupa yeniden utanç duvarları ile bölünmeye çalışılıyor. Utanç Duvarı’na ilk tuğla Hollanda Başbakanı tarafından koyulmuştur.
10) Faşizm, Hollanda’da uyanmış ve sahne almıştır. Tüm dünyadaki gerçek demokratların hür dünya için buna tepki vermesi gerekir.
11) Irkçı, yabancı düşmanı Wilders Hollanda’da seçimleri kazandı, iktidara geldi bile. Rutte boş yere seçimlere girmeye zahmet etmesin.
CHP Milletvekili Engin Altay: AK Parti yaşananları seçim malzemesi yapmamalı
CHP Milletvekili Engin Altay, Hollanda ile yaşanan gerilimin ardından Habertürk TV’ye açıklamalarda bulundu.
AK Parti’nin yaşananları seçim malzemesi yapmaması gerektiğini belirten Altay şu ifadeleri kullandı:
“Bunu kabul edebilmemiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşı olarak mümkün değil. Hükümetin bakanlarına yönelik önce Almanya’da başlayan ve diğer ülkelere yayılan tutumu şiddetle kınıyoruz. Kabul edilmesini mümkün görmüyoruz.”
“Bu olayların AK Parti tarafından Evet-Hayır kampanyasına malzeme olarak kullanılması da hoş olmaz.”
MHP’li Yalçın: “Bu bir Orta Çağ zihniyeti”
NTV canlı yayınına telefonla bağlanan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Bu bir Orta Çağ zihniyeti. Yani dünyaya Avrupa medeniyetini kabul ettirmeye çalışan bir zihniyetin iflasıdır” dedi.
“Hükümetin bakanlarına yapılan tavrı gerçekten kabul etmek mümkün değil” diyen Yalçın, “O halde Türkiye’nin çok daha ciddi tedbirler almak suretiyle Hollanda’nın tavrına ve diğer ülkelerin tavrına karşı bir duruş sergilemesi gerekir. Bundan yana bir endişemiz yoktur. MHP, alınacak ve alınması planlanan tedbirlerin yanında olacaktır. Bunu da buradan alenen ilan ediyoruz. Arkadaşlarımız kendi tavırlarını Avrupa ülkelerinde ortaya koyacaklardır” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu: “Onlar ne adım atarsa, biz de 10 katını atarız”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’nın Bakan Kaya’nın aracını durdurmasına ilişkin, “Onlar ne adım atarsa, biz de 10 katını atarız” dedi.
AA’nın haberine göre Çavuşoğlu, “Lanet olsun bunların seçimine. Kendi ülkesinde bir seçim var diye, bu seçimde (aşırı sağcı Geert) Wilders’a oy kaptırmamak için, başa baş gidiyor diye, Wilders’tan daha öteye giden siyasetçilere lanet olsun. Bunlar gerçekten bu kadar aşağılık bir seviyeye gittiler ve Bakanımızı burada kendi başkonsolosluğumuza almıyorlar” diye konuştu.
Hollanda’nın attığı adımları karşılıksız bırakmayacaklarının altını çizen Çavuşoğlu, Ankara ve İstanbul’daki Hollanda Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu ve rezidanslarının etrafında tedbir aldıklarını, giriş çıkışları engelleyeceklerini hatırlattı.
Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
Onlar ne adım atarsa, biz de 10 katını atarız. Bunda bir korkumuz yok ama bu yaptıkları gerçekten insanlığa sığmaz. Bir seçim var diye ve bu siyasetçilerin insanlıktan uzaklaşması ibretlik bir durum. Bir dışişleri bakanının uçuşunun iptal edilmesi hiçbir bakımdan kabul edilebilir değil ama bir kadına ve bir bakana kendi toprağımız olan başkonsolosluğumuza girişine izin verilmemesi Avrupa için bir utanç belgesidir. Bu utancı da yüzlerine hep vuracağız.
Avrupa’nın birçok ülkesindeki uygulamaların sebebinin Türkiye’deki referandumda taraf tutmak olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “‘Evet’ çıktıktan sonra yeni Türkiye’nin çok daha istikrarlı, daha özgür bağımsız ülke olacağını çok iyi biliyorlar. Kendi kontrolü altında olmayan bir Türkiye’yi istemiyorlar. İşin özeti bu.”
Bakan Kaya, “Persona non grata” ilan edildi
Hollanda özel RTL kanalı Bakan Kaya’nın, “Persona non grata” (istenmeyen kişi) ilan edildiğini, sınır dışına çıkarılacağını bildirdi.
Bakan Kaya, bölgeden polis eskortuyla ayrıldı
AA’nın haberine göre, Bakan Kaya, aracından zorla çıkarılıp başka bir araca bindirilerek, polis eskortu eşliğinde bölgeden ayrıldı.
Haberde şu ifadeler yer aldı:
Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’na geçmesine izin edilmeyen Bakan Kaya’nın önce korumaları gözaltına alındı. İki araçla Başkonsolosluğun yakınında tutuldukları yerden uzaklaştırılan korumaların Almanya’ya gönderildiği bildirildi.
Daha sonra Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’yı aracından çıkarmaya çalışan polis, Kaya’nın direnmesi üzerine vinçli çekici getirip, aracı zorla çekme girişiminde bulundu. Bunun üzerine araba kilidini açmak zorunda kalan Bakan Kaya, başka bir araçla olay yerinden götürüldü.
Yaklaşık 5 saat boyunca Başkonsolosluk civarında toplanan binlerce kişi ile buluşmayı bekleyen Kaya’nın Almanya’ya polis eskortu eşliğinde götürüldüğü belirtildi.
Bakan Kaya: Nijmegen sınırından Almanya’ya götürülüyorum
Hollanda hükümeti tarafından “Persona non grata” (istenmeyen kişi) ilan edilip, polis eskortuyla bölgeden ayrılan Bakan Kaya, Twitter hesabında, “Demokratik ve insani değerler ayaklar altına alınarak Nijmegen sınırından Almanya’ya götürülüyorum. Bu faşist uygulama karşısında Demokrasi adına dünyanın tavır alması gerekiyor! Bir kadın bakana yapılan bu muamele asla kabul edilemez.” şeklinde paylaşımda bulundu.
Sputnik: Hollanda polisi, göstericilere müdahalede bulundu
Sputnik, Hollanda polisinin saatler süren eylemin ardından, Başkonsolosluk binası çevresinde ilan edilen OHAL kapsamında göstericilere müdahalede bulunduğunu duyurdu. Haberde, polisin, göstericileri tazyikli su sıkarak dağıttığı belirtildi.
Başbakan Yıldırım: Herkes evine çekilsin, şimdilik bu kadar yeter
24 TV yayınına telefonla katılan Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda’nın Bakan Kaya’ya yönelik tutumunu değerlendirdi.
“Türkiye Cumhuriyeti olarak tabii biz buna gereken karşılığı vereceğiz” diyen Yıldırım şöyle konuştu:
“Vatandaşlarımızı sakin ve sağduyulu olmaya çağırıyorum. Herhangi bir şekilde tahriklere kapılmasını istemiyoruz. Herkes evine çekilsin. Şimdilik bu kadar yeter. Hollanda’da bulunan bütün soydaşlarımıza da aynı şekilde sakin olmalarını, aklı selimle hareket etmelerini ve tahriklere prim vermemelerini istiyoruz. Hollanda hükümetinin bu baskıcı tutumuna verilebilecek en güzel cevap 16 Nisan’da halk oylamasının sonucu ile daha iyi anlaşılacaktır. Verecekleri cevabı sandıkta vermeleri daha anlamlı hale gelecektir.”
“Ayın 14’ünde yapılacak seçimler var. Bu seçimler dolayısıyla bugün yaşadığımız olay Hollanda’nın tamamen iç siyasetinden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyoruz ama şartlar ne olursa olsun hiçbir yönü ile bizim açımızdan kabul edilemez. Bunun mutlaka karşılığı en ağır şekilde verilecek.”
“Tabii bu milli duruş, milli duygu ülkemize dışarıdan yapılacak bir haksız muameleye, bir yanlışa karşı bütün fikir ayrılıklarımızı nasıl terk edip milli bir duruş birlik beraberlik içinde olduğumuzu gösteren en somut örnekti. Şu an için gerek Hollanda gerek Türkiye’deki vatandaşlarımızın maksadı hasıl oldu. Artık evlerine dönebilirler. Şu an için kriz çözülmüş durumda. Ancak tabii ki bunun sonuçları olacaktır. Gerekli karşılık en etkin şekilde verilecektir.”
Başbakan Yıldırım, Hollanda Başbakanı ile telefonla görüştüğünü de sözlerine ekledi.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×