Hopalılar öğretmenlerine sahip çıktı

Hopa Parkı’nda biraraya gelen yüzlerce Hopalı, Saray iktidarının OHAL fırsatçılığı ile laik-bilimsel eğitimi, demokrasi ve barışı savunan eğitim emekçilerine yönelik hukuksuz açığa alma operasyonuna karşı öğretmenlerine sahip çıktı.

Hopa Parkı’ndan başlayan yürüyüşe hopalılar yoğun ilgi gösterirken kitle sık sık “Devrimci öğretmenler onurumuzdur”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganlarıyla Metin Lokumcu meydanına yürüdü. “Hopalı gençler özgür kalsın” sloganları ve dövizleriyle darbe girişimi sonrası gerici provakasyonlara karşı mahallesini savunan Hopalı gençler de unutulmadı.

Kitleye esnafda alkışlarıyla destek verirken okunan basın açıklamasının satır başları ise şöyle:

“Darbe AKP eliyle devam ediyor. Gülen Cemaati’ne operasyon yapılıyor denilerek ülkedeki bütün muhaliflere karşı topyekün savaş açıldı ve ilçemizde darbe gecesi işkenceyle gözaltına alınıp tutuklanan 9 gençimizden sonra şimdide 35 Eğitim-Sen’li öğretmenimiz laikliği, bilimsel eğitimi savunduğu için açığa alındı. İlçemizde özel olarak yapılan bu operasyonlar bizi durduramayacak  öğretmenlerimize karşı yapılan bu kıyımı mücadele ederek durduracağız. Hopalılar bugüne kadar nasıl gericiliğe ve faşizme karşı, Cemaat yuvalarına karşı mücadele verdiyse bugünden sonra çıtayı yükselterek mücadeleye devam edecek ve öğretmenlerimiz işlerine geri dönene kadar  mücadeleden vazgecmeyecektir”
Milli Eğitim Bakanlığı başlatılan tasfiye sürecinde büyük çoğunluğu Eğitim-Sen üyesi 11 bin 285 eğitim emekçisinin açığa alındığını duyurmuştu. Bir gecede hazırlanan listeler ile Saray, Cemaat operasyonlarının kapsamını genişletti ve tüm muhalefeti hedef tahtasına oturttu.

Eğitim emekçilerinin açığa alınması sonrası birçok ilde eylemler gerçekleştirilirken, Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca Sendika.Org’a açıklama yaparak 
“Soruşturmalar bir an önce açılsın ki bu suçlamaların asılsız olduğu ortaya çıksın” dedi. 

hopa_eylem_egitimsen
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×