İbadi: “Zafer vakti geldi ve Musul’un özgürleştirilmesi için operasyon başladı”

Emperyalist koalisyonun IŞİD bahanesiyle Musul’a yönelik başlattığı saldırı gece saatlerinde devreye girdi.

Geçtiğimiz gün ABD birliklerinin IŞİD hedeflerine yönelik topçu atışlarının ve koalisyona ait uçakların gerçekleştirdiği hava saldırıları ardından bu sabah 04.00 itibarıyla de Irak ordusu ve peşmergeler harekete geçti.

Musul’a yönelik operasyonun başladığını Irak devlet televizyonunda açıklayan Irak Başbakanı Haydar El İbadi, ülkenin en büyük ikinci kenti Musul’u IŞİD’in elinden almaya yönelik operasyonun başladığını açıkladı. Irak devlet televizyonunun canlı yayınında konuşan Başbakan İbadi,“Zafer vakti geldi ve Musul’un özgürleştirilmesi için operasyon başladı” dedi. Musul operasyonunda Irak askeri ve Peşmerge güçleri yer alıyor.

Peşmergelerin de IŞİD kontrolündeki köylere doğru havan atışları yaptığı, IŞİD’in de ağır silahlarla karşılık verdiği belirtildi.

Peşmerge Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.00 itibarıyla Musul'un doğusundaki Hazır Cephesi'nde peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun harekete geçtiği belirtildi.

Musul’un doğusunda yer alan Zerdek Dağı ve Hasanşam Köyü’ne konuşlanan peşmerge ve ABD topçu birliklerinin karadan top atışlarını sürdürdüğü belirtildi.

Operasyon başladıktan 4 saat sonra 5.30’da Peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki IŞİD kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. Musul yakınlarındaki köylerden, IŞİD militanları Peşmergelere ağır silahlarla karşılık verdi.
Musul'u kurtarma operasyonu başladı

Musul’un 3 taraftan kuşatılarak kentin batı kapısı açık bırakıldı. IŞİD militanlarının Suriye’ye doğru kaçması bekleniyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, saat 04.00 itibarıyla Musul’un doğusundaki Hazır Cephesi’nde Peşmergenin, güneydeki Güver ve Geyyara cephelerinde ise Irak ordusunun IŞİD’e yönelik harekete geçtiği belirtildi.

DHA EKİBİ ZERTİK DAĞI'NDAN BİLDİRİYOR
Musul Operasyonu: Musul'a hakim en yakın dağlardan biri olan Zertik Dağı'ndan harekatı izleyen DHA ekibinden Felat Bozarslan'ın bildirdiğine göre; Zertik Dağı eteğindeki köylere top atışı yapıldı, Musul üzerinde keşif uçuşları yapılıyor.

 

ABD'den Musul Operasyonu ve Dabık açıklaması
ABD'NİN IŞİD (DAEŞ)'e karşı koalisyondaki temsilcisi McGurk, Musul operasyonuna katılan Irak güvenlik güçleri ve peşmergeye desteğini bildirirken, Dabık'ı IŞİD'den kurtaran ÖSO ve Türkiye'ye de teşekkür etti.

ABD'nin IŞİD'e karşı uluslararası koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece Başbakan İbadi, IŞİD teröristlerinin elinde geçen iki karanlık yılın ardından Musul'un kurtarılması için büyük operasyonu başlatma emri verdi" diyerek, Musul Harekatı'na olan desteğini bildirdi. McGurk ayrıca, "Kahraman Iraklı güçlerin, Kürt peşmergelerin ve Ninova gönüllülerinin yolunu Tanrı açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz" ifadesinde bulundu.

McGurk, Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle DAEŞ'e karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Dabık'ı ele geçirmesinden de bahsetti. "Birden fazla cephede IŞİD'e karşı baskıyı artırıyoruz" yorumunu yapan McGurk, ABD Savunma Bakanlığı'nın bugün Dabık'la ilgili yayınladığı duyuruyu paylaştı.

"MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ DESTEĞİYLE…"
ABD Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında ise, Suriyeli muhalif güçlerin Suriye'nin Dabık köyünü DAEŞ kontrolünden kurtarmasından duyulan memnuniyet dile getirilerek, harekata 'müttefikimiz Türkiye'nin güçlü desteğinin sağladığı katkıya' değinildi. "Bu olay, o barbar topluluğa (DAEŞ'e) karşı elde edilen en son askeri netice olmanın ötesinde, Dabık ayrıca IŞİD için simgesel bir öneme sahipti. O topluluk, Dabık'ta korkunç felaketlere neden olmuş, İngilizce yayınladıkları dergiye bu köyün adını vererek, sözde halifeliklerinin nihai zaferinin yerinin burası olacağını iddia etmişlerdi. Buranın kurtarılması için savaşan Suriyelilere ve operasyonu yakından koordine eden müttefikimiz Türkiye'ye teşekkür ediyoruz" denildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×