İçerik yok, karalama var!
BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teklifi onaylamasının ardından 16 Nisan’da yapılması kesinleşen Anayasa referandumu kampanyasında AKP’nin temel stratejisi “metnin içeriğini tartıştırmamak” olacak. AKP’nin kampanyasını, “Hayır çıkarsa ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere kaos yaşanır” propagandası üzerinden şekillendirmesi bekleniyor.
Kamuoyu araştırmalarının, ülkeyi parlamenter sistemden çıkartarak ‘tek adam’ rejimine sürükleyecek Anayasa değişikliğini tartıştırmanın, içerik anlaşılacağı için ‘Evet’ oylarını olumsuz etkileyeceğini göstermesi nedeniyle kampanya anayasa değişikliği ağırlıklı olmayacak. Sandıktan başarı ile çıkabilmesi için son seçimde AKP’ye oy veren kitlenin tamamının yanı sıra MHP tabanının büyük çoğunluğu, kararsızlar ile Doğu ve Güneydoğu’daki seçmenlerin oyuna da gereksinimi olan AKP’nin, tüm bu kesimleri bir araya getirecek çok ayaklı bir strateji arayışında olduğu bildiriliyor.
“Kaos” korkutması
Anayasa değişikliğinin oylanacağı referandum öncesi yürütülecek kampanyada metnin içeriğini geri plana itecek olan AKP, ‘kaos’ korkutması ile ‘Evet’ arayışına girecek. Saray ve AKP Genel Merkezi, saha çalışmalarında halkın “Ekonomi ve güvenlik” alanındaki endişelerinin ön planda olduğunun tespiti nedeniyle kampanyayı bu iki eksende yürütecek.
Kampanya boyunca, teklifin reddi durumunda yaşanacak sürecin “istikrarsızlık, belirsizlik getireceği, ülkeyi koalisyonlara mahkum edeceği, ekonomik sorunları büyüteceği ve terörle mücadeleyi aksatacağı” öne sürülerek korku atmosferi yaratılacak.
MHP-Kürt çelişkisi
AKP’nin kampanya sürecindeki en büyük güçlüklerinden birini de MHP desteğini azaltmadan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki yurttaşlardan da destek alabilmek oluşturuyor. Teklif, TBMM’de kabul edilmeden önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki yerel AKP yöneticileri, bölgenin önde gelen isimleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve aşiret liderleriyle görüşmelere başladı. AKP’nin bölgede kampanyasını yüz yüze ikna görüşmeleri ile sürdüreceği, kayyım atanan belediyelere kaynak aktarımı yapılarak hizmetin hızlandırılacağı, bakanların sürekli bölgede temaslarda bulunacağı da öğrenildi. Bölgede yaşayan yurttaşlara yönelik propagandanın MHP’de tepki yaratmamak için salon toplantıları ve ev ziyaretleri ile sürdürüleceği bildirildi.
***
Bu ‘Hayır’cılar var ya…
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Aksaray’daki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi açılışında konuştu. “Bu sistem bizim bileklerimizde prangaydı” diyen Erdoğan, “16 Nisan’da bu prangaları söküp atmaya var mıyız? Hep beraber yapacağız bunu” ifadelerini kullandı.
Sistemi “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” ifadeleriyle tanıtan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemine karşı çıkanların derdi, kusurlu olması değil. Onlar bu ülke için güzel olan ne varsa, hepsiyle sorunu var. Bu hayırcılar var ya bunlar, bunlar var ya bunlar, bunlar sadece laf üretirler ama biz size aşığız” diyerek muhalefete tepki gösterdi.
Erdoğan, idam sloganları üzerine ise şunları söyledi: “16 Nisan bunun ilk işareti olacak. Benim askerimi, polisimi, koruyucumu, vatandaşımı şehit edenin akıbeti aynen idamdır. Parlamentoda yasama organı anayasayı değiştirir, adımını atar. Buna evet mi? İşte ana muhalefet bundan çekiniyor.” 
Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise, “Karanlık senaryoları sona erdirmeye var mısınız? Ecdad mirasını geleceğe taşımaya var mısınız? Daha fazla kalkınma daha fazla refah için var mısınız? İşimizi aşımızı büyütmeye, güçlü Türkiye için hazır mısınız? Milletin verdiği her karar da varız” dedi. Yıldırım, CHP’yi de hedef aldı: “Ana Muhafelet Partisi yöneticileri, biz ‘söz milletin’ dediğimiz zaman AYM’ye gidiyor. Millet AVM’ye gidiyor, bunlar AYM’ye! Türkiye sizin oyuncağınız değil, Türkiye bu ağırlıkları üzerinden atacak.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×