İçişleri Bakanlığı ‘güvenlik’ bahanesiyle 370 derneğin faaliyetini durdurdu
Saray iktidarının OHAL ile birlikte yürüttüğü karşı-darbe kapsamında İçişleri Bakanlığı; FETÖ, PKK/KCK, DHKP-C ve IŞİD bağlantılı olduğunu öne sürdüğü 370 derneğin faaliyetlerini durdurdu.

Bakanlık açıklamasında kapatılan derneklerin “OHAL Kanunu 11. Maddesi kapsamında genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 39 ilde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu”, bunların 190’ının PKK/KCK, 153’ünün FETÖ, 19’unun DHKP-C ve 8’inin IŞİD bağlantılı olduğu iddia edildi.

Bazı derneklerin binaları ise mühürlenmeye başladı. CnnTürk muhabiri, bakanlığın gazetecilere “Soruşturma devam ediyor, o nedenle liste açıklanmasını doğru bulmuyoruz” dediğini söyledi.

DHA’nın haberine göre faaliyeti durdurulma kararı verilen derneklerin 47’si Diyarbakır’da bulunuyor.

Jet hızıyla mühürleme: ÇHD, Gündem Çocuk, MKM, Meya-Der
Kapatma kararının alınmasıyla Dernekler Masası yetkilileri kurumları birer birer basmaya ve işlem yapmaya başladı.
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şubesi’ne telefon eden Ankara Valiliği’nin dernekler masası, tebligat yapılması için derneğin açık tutulmasını istedi. Saat 18.30 sularında ise derneğin genel merkezi ile Ankara şubesinin olduğu binaya çevik kuvvet polisleriyle gelen valilik yetkilileri derneği mühürledi. ÇHD, mühürlenirken

ÇHD’den kısa süre sonra ise Halkın Hukuk Bürosu’na baskın yapıldı. Büro, Adalet Okulu Derneği’yle iç içe olduğu gerekçesiyle mühürlendi.

Türkiye’de çocuk hakları mücadelesinde başı çekenler arasında bulunan Gündem Çocuk Derneği’nin Ankara’daki merkezinde işlem yapılmaya başlandı.

gundem_cocuk_muhur_1

Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre; Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM-Der) Adana Şubesi, valilik tarafından OHAL gerekçesiyle mühürlendi. Binada yapılan aramadan sonra derneğin 3 ay süreyle kapatıldığı belirtildi.

Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYADER) Batman Şubesi de polislerce mühürlendi. Dernekte yapılan tespitlerin ardından kapısına mühür vurularak kapatıldı.

Meya-Der'e vurulan mühür

Meya-Der’e vurulan mühür

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×