İmralı Heyeti üyesi Bağrıyanık yerlerde sürüklendi
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ndeki polis ablukası ve eşbaşkanların gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla belediye önünde başlatılan eylem büyüyerek, devam ediyor. Halkın yoğun katılımının olduğu eylemde kitle, kepenklere vurup gürültü çıkararak polisin saldırılarını protesto ediyor.
Öğle saatlerinde polisin kitleye yönelik saldırısında İmralı Heyeti ve KJA üyesi Ceylan Bağrıyanık'ın da darp edildiği öğrenildi.
HDP'li vekil Feleknas Uca'nın son hali
Bir grup polisin darp ettikten sonra sürükleyerek gözaltına almaya çalıştığı Bağrıyanık, araya giren milletvekilleri ve yurttaşlar tarafından polisin elinden kurtarıldı.

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuktan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Gülşen Özbek adliyeye giderek, belediye önünde gözaltına alınan yurttaşlarla ilgili bilgi aldı. Savcılık görüşmesinde, aralarında KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata'nın da bulunduğu 26 kişinin gözaltında olduğu, dosyada kısıtlama kararı olduğu için daha fazla bilgi verilemeyeceği bildirildi.

Savcının polis müdahalesine ilişkin ise yurttaşların "herhangi bir saldırıda bulunmadığı müddetçe" eylemlerini sürdürebileceğini söylediği öğrenildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×