İneklerim için "hayır"
Sürekli zamlanan mazot, yem ve saman fiyatlarından yakınan köylüler ilginç gerekçelerle “Hayır” diyor. Biri “Hayvanlarımı bu hükümetten daha çok seviyorum. Onlar için de ‘Hayır’ diyeceğim” derken, bir başka köylü, “Köyde tek inek sahibi olsam sütü 5 TL’ye, ineği 10 bin TL’ye satarım kim ne diyebilir. O yüzden bu adamın tek olması hoş değil” dedi.
Ekonomideki kötü gidişattan dolayı sürekli zamlanan mazot ve yem fiyatları üreticiyi zor durumda bırakırken hayvancılık da yapılamaz oldu. İstanbul’un Pendik ilçesine bağlı Kurna köyü de hayvancılığın durma noktasına geldiği yerlerden biri. Kurna’da doğal ve organik yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen ürünlerin, üreticinin zararına satışından dolayı hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. 
Zamlardan dolayı köydeki en temel geçim kaynağını oluşturan hayvancılıktan kazanç elde edemediklerini dile getiren köylüler, şimdilik sadece doğal süt satarak ve hayvan alım - satımı yaparak geçimini sağlıyor. 
Yaşadıkları sıkıntıların yıllardır iyileştirilmesi bir yana daha da kötüye gittiğinden şikayet eden köylüler, referandumda “Hayır” oyu kullanarak, hayvancılık sektörünün iyileştirilmesi için ilk adımı atacaklarını söyledi.

‘ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLSİN’
“Sütlerimi satamıyorum süt pahalı diyor vatandaş” diyen 3 çocuk annesi Asuman Gök (46) , bu işe 15 yıl önce başladığında sütün kilosunu 75 kuruştan sattığını, ama zamlanan yem ve saman fiyatlarına paralel olarak süt fiyatlarından sonra müşterilerinin yüzde 70’ini kaybettiğini söyledi. Şu an kilosunu 2.5 TL’den sattığı sütlerle masraflarını bile çıkaramayıp bankalara borçlandığını belirten Gök, “Şu an 16 hayvanım var. Zararım şu an çok fazla. Saman pahalı, yem pahalı. Biz de inek alım - satımı yaparak bu durumu düzeltmeye çalışıyoruz. Hayvancılığın biraz düzelmesi için yemin biraz düşmesi lazım ki şuan 52 TL’den yem alıyoruz. Elektrik ve su işin içine girince yük iyice artıyor. Hükümetin bizimle gelip konuşmasını durumumuzu görmelerini ve bir iyileştirmeye gitmelerini istiyoruz” dedi.
‘HAYVANLARIM İÇİN ‘HAYIR’
“Buradan hükümete ne diyeceğimi bilmiyorum ama sandıkta diyeceğim diyemediklerimi” diyen Gök, sandığa gideceğini ve “Hayır” diyeceğini söyledi. Gök, “Ekonomi çok kötü durumda, ne olacağımız belli değil. Şartlar daha kötüye gitse de hayvanlarımı bırakamam; çünkü onları çok seviyorum. Bu hükümetten daha çok seviyorum. Onlar için de ‘Hayır’ diyeceğim” şeklinde konuştu.
‘TEK YÖNETİYOR DA NE OLDU’ 
Son 5 yıldır neredeyse hiç kâr etmediğini bazı yıllar ise ciddi zarara uğradığını aktaran İsmail Celen ise, “Şu anda hiç kârım yok, zarara doğru gidiyorum. Devlet bu işe bir çözüm bulmalı. Yem pahalı, süt ucuz. Burada hobi olsun diye kaz da besliyoruz. Sandığa da gidersek cevabımız ‘Hayır’ olacak. Şimdiye kadar tek yönetiyordu da ne oldu, kimse ona bir şey demiyor, istediğini yapıyor. Mesela ben köyde tek inek sahibi olsam sütü 5 TL’ye, ineği 10 bin TL’ye satarım kim ne diyebilir. O yüzden bu adamın tek olması hoş değil yani” dedi.    
Kaynak : dihaber.net                  
     
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×