İngiltere'den çok kritik saldırı yorumu
İngiltere Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü'nden Shashank Joshi, Rus Büyükelçi Karlov'un El Nusra üyesi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin çarpıcı üç tespit yaptı. 

BBC'ye konuşan Shashank Joshi'ın üç tespiti şöyle:
1- GEÇEN YIL OLSAYDI SAVAŞ ÇIKARDI
Cinayet geçen yıl bu zamanlar, Türkiye bir Rus jetini düşürdükten hemen sonra işlenseydi, sonucunda bir NATO üyesi ve bir nükleer güç arasında savaş olabilirdi. Ancak son bir yılda Moskova-Ankara ilişkilerinin önemli ölçüde gelişti.
2 - ERDOĞAN RUSYA'YA DAHA FAZLA ÖDÜN VERECEK
Katilin bir polis olması özellikle duyarlı bir nokta. Bir ülkenin yabancı diplomatları koruyamaması ciddi bir provokasyon. Türkiye güçlü bir duruş sergiliyor gibi görülmezse, Rusya geçen yılki gibi ekonomik ambargolar ve Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki düşmanlarını desteklemek gibi bir misillemede bulunabilir. Ancak Erdoğan'ın Putin'le yeniden inşa ettiği ilişkilerini korumak için çok fazla nedeni var ve Suriye politikasında daha fazla ödün vererek Rusya'yı yatıştıracak.
3- TÜRKİYE'DE TUTUKLAMALAR KATLANACAK
Saldırgan Rusya'nın Halep'te yaptıklarından bahsetse de Melih Gökçek şimdiden, suikastın Gülen hareketinin işi olduğunu söyledi. Şimdi daha da saldırgan bir tutuklama kampanyası görebiliriz. Türkiye bir süredir daha baskıcı bir yöne doğru gidiyordu ve dünyada en çok gazeteci hapseden ülke haline geldi. Bu son yaşananlar bu eğilimi daha da yoğunlaştırabilir, siyasi istikrarsızlığı daha arttırabilir, NATO'yu rahatsız edebilir ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki uçurumu daha da büyütebilir."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×