Irak Başbakanı: Başika’daki Türk askerlerinin çekilmesi konusunda anlaştık
Sputnik'in Irak devlet televizyonundan aktardığı habere göre; Irak televizyonu İbadi'nin, Irak tarafının talebi olan Başika'daki Türk askerinin bölgeden çekilmesi konusunda Türkiye ile anlaşmaya varıldığını söylediğini duyurdu. Televizyon anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı.
Türk askeri Irak'ın kuzeyinde IŞİD'e karşı operasyonunu başlatmadan önce Musul'da savaşacak grupları eğitmek için Başika'da konuşlanmıştı. Irak merkezi yönetimi uzun zamandır Türk askerinin bölgeden ayrılmasını istiyordu. 
Irak Başbakanı Haydar İbadi, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bağdat ziyareti sırasında Türkiye-Irak ilişkilerini geren Başika kampı krizinin çözüldüğünü duyurdu.
Irak Başbakanı Haydar İbadi,  “Irak’ın Başika’daki Türk askerlerinin çekilmesi talebi konusunda Türkiye’yle anlaştıklarını” söyledi.Haberi Irak devlet televizyonu duyurdu.
Erdoğan, ‘Kimse konuşmasın, o üs orada duracaktır’ demişti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekim ayında yaptığı bir konuşmada Irak yönetimini Başika Üssü’nün kapatılmasına talebine tepki göstererek ve TSK’nın Irak ile krizin yaşanmasına sebep olan Başika askeri kampından çıkmayacağını tekrarlayarak “Başika üssümüz konusunda da kimse konuşmasın. Bu üs orada duracaktır. Duracaktır. Çünkü Başika aynı zamanda Türkiye’ye olacak terör saldırıları için bir sigortadır” diye konuşmuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×