‘IŞİD Cerablus’u terk etmedi, sakalını kesti!’
Independent muhabiri Patrick Cockburn, Şam ziyaretiyle ilgili kaleme aldığı yazı dizisinin son bölümünde IŞİD’li Faraj’ın açıklamalarına yer verdi.

Yazıda, Türkiye’nin başlattığı‘Fırat Kalkanı’ operasyonunun ‘gizemli’ olduğunu, IŞİD’in harekat başladıktan sonra hiçbir direniş göstermeden Cerablus’tan ayrıldığını belirttiği yazısında, Faraj’ın bunu şöyle yorumladığını kaydetti: “Türk ordusu Cerablus’a girdiğimde orada olan arkadaşlarımla konuştum. IŞİD, Cerablus’u terk etmedi, sadece sakallarını kestiler.”

30 yaşındaki IŞİD’li, “Türkiye, IŞİD’e çok destek oldu. Tel Abyad’da bulunduğum 2015 Mayıs’ında, sınır güçlerinin hiçbir engeli olmadan çok sayıda silah ve mühimmat aldık” ifadelerini kullanıyor.

Suriyeli Sünni bir Arap olan Faraj, hem Türkler hem de Suriyeli Kürtleri eleştiriyor. Tayyip Erdoğan’dan hoşlanmadığını belirten IŞİD üyesi, buna karşın “Diğer Arap diktatörlerden çok daha iyi” yorumunu da ekliyor.

Türkiye’nin IŞİD’i destekleyerek örgütü Suriye’nin içlerine ittiğini ve Erdoğan’ın Türkiye’deki Kürtlerle bir çatışma ortamı yaratmak istediğini söyleyen Faraj, bu nedenle Erdoğan’ı ‘Suriye’nin parçalanmasının sorumlusu’ olarak gösterdi.

‘SAVAŞMIYORUM AMA HALA IŞİD’i DESTEKLİYORUM’

IŞİD’le yaşadığı ama dile getirmediği anlaşmazlıklar nedeniyle savaşmayı bıraktığını belirten Faraj, “Ben hala bir IŞİD destekçisiyim çünkü varoluşunun ardındaki bilgeliğe ve amaca çok fazla inanıyorum. IŞİD, bölgedeki otoriter rejimlerin yanlışlarını düzeltecek en iyi çözüm” diye konuştu.

Bölgede bulunan birçok Arap’ın IŞİD’e katılma nedenini YPG’ye bağlayan IŞİD’li, iki kuzeninin YPG militanları tarafından öldürüldüğünü; ardından da evlerine el konulduğunu iddia etti. Faraj, öldürülen kuzenlerinin çocuklarının ailelerinin intikamını almak için IŞİD’e katıldığını da söyledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×