"IŞİD'in tüm yabancı savaşçıları Suriye'ye Türkiye üzerinden girdi"
 Imad Mustafa ayrıca, Suriye'de savaşan Uygur sayısının ciddi oranda arttığını ve aileleriyle birlikte gelen bu savaşçıların tamamının Suriye'ye Türkiye'den geçiş yaptığını belirtti.

"Türkiye IŞİD'e yaptığı gibi onların da Suriye'ye girebilmesi için gerekli şartları sağlamakta" diyen Büyükelçi Imad Mustafa "Türkiye şimdi IŞİD'le savaşıyor ama 4 - 5 yıl boyunca IŞİD'in tüm yabancı savaşçıları Suriye'ye Türkiye üzerinden girdi" şeklinde sözlerini devam ettirdi.

AP’nin ele geçirdiği belgeler, Türkiye’den giriş yapan militanlar için IŞİD “sınır yetkilisi” tarafından doldurulmuş. 4037 giriş belgesinden yaklaşık 3900’ünün giriş yerleri belli. Geçiş için 19 farklı alan kullanılmış. Ama 2930’u 3 Suriye bölgesini kullanmış. Tel Abyad, Cerablus veya Azez. Bu üç bölgenin karşılığında Türk tarafında Akçakale, Karkamış ve Öncüpınar var.
Belgeler, yabancı savaşçıların dünyanın birçok bölgesinden geldiğini gösteriyor, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkas bölgesi ve Güney Asya. Alman istihbarat yetkilileri de belgelerin gerçek gibi gözüktüğünü belirtiyor.
Belgeler, militanların resmi geçiş noktalarını ya da kaçakçılık yollarını kullanıp kullanmadığını göstermiyor, ama görgü tanıkları AP’ye ikisini de kullandıklarını kaydetti.
Sınırın Suriye tarafında El Rai bölgesinde çalışan Suriyeli bir kaçakçı, Kasım ayına kadar bölgenin Cerablus geçişi de dahil, IŞİD militanları tarafından sıklıkla kullanıldığını belirtti. Kaçakçıya göre IŞİD, günde ortalama 30-40 kişi getiriyordu.
IŞİD’in giriş belgelerine göre 190 militan 2014’te el Rai’ye geçti.
Söz konusu kaçakçı, 8 ay öncesine kadar IŞİD’in sınıra araçlarıyla yaklaştığını ve sınırı ya yürüyerek ya da motorla geçtiklerini söylüyor. Kaçakcı ayırca, “Bazen Türk askerleri Suriye’den gelen köylü ve kaçakçılara, Türkiye’ye gireceklerse silahsız olmalarını söylüyordu ama Türkiye’den Suriye’ye geçecekseniz istediğiniz kadar silah getirebiliyordunuz” diyor.
Daha doğuda, bölünmüş Tel Abyad ve Türk tarafında Akçakale, IŞİD için bir başka önemli varış noktası. Burası Rakka’ya giden yola açılıyor.
Tel Abyad’da sınır kapısındaki kişiye yardım eden Suriyeli eski bir muhalife göre IŞİD, Türkiye’ye sivillerden daha rahat girip çıkabiliyordu. Türk yetkililerin geçişteki herkesin fotoğrafını çektiğini söylüyor. “Yabancı militanlar görünüşlerinden ve dillerinden oldukça belli oluyordu” diyor.
Hafta sonları geçiş kapatılınca, yabancı savaşçılar bilinen kaçakçılık güzergahlarını kullandı. Eski muhalif, “Türkler biliyordu, yanlarından geçtiler” diyor. O güzergah, Kürt güçler 2015’te Tel Abyad’ı alınca kapatıldı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×