İsmail Kahraman'ın Che Guevara sözlerine açıklama
İsmail Kahraman’ın Che ile ilgili sözlerine tepkiler çığ gibi büyüdü. Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde de sert bir tepki gelince TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Ama konuyu pek anlamadıkları bir gerçek.
TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da, Arjantin’de faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz” diyen Kahraman’ın gençlere ‘yerli rol modeller seçme tavsiyesinde’ bulunduğu savunuldu.
Kahraman’ın Rize’deki fetih etkinliklerinde yaptığı konuşmanın ardından çıkan haberler sebebiyle açıklama zarureti doğduğunu ifade eden başkanlıktan yapılan açıklamada, “Sayın Kahraman tarafından gerçekleştirilen konuşmada, Küba Sosyalist Devrimi’nde yer alan bir şahsın değil, kendi milli değerlerimizi özümsemiş, ülkemizin müreffeh ve barış dolu aydınlık geleceğinin teminatı olan gençlerimize, tarihimizdeki binlerce kahraman ve önderin rol model olarak alınabileceği ve takip edilebileceği tavsiye edilmiştir” dendi.
İsmail Kahraman’ın Küba devriminin lideri ve simgesi Ernesto Che Guevara’nın hakkında söyledikleri, Türk gencine “gel bizim milli değerlerimize uygun kahramanlarımızı özümse” türünden eleştirilerle “rol modeller seçme tavsiyesi” değildi söyledikleri.
Tarihleri kanla katliamlarla dolu olan bu adamların, hayatını halkların özgürlüğü mücadelesine harcamış, insanlığın kurtuluşu için mücadele eden bir devrimciyi “rol model olarak” olarak gençlerine tavsiye etmelerini beklemiyoruz elbette. Tüm dünya halklarını temsil eden bir devrimciyi “katil ve eşkıya” olarak anıp sonra da bizi “yanlış anladınız” demek ayrı bir cahillik, ayrı bir küfürdür.
Hem İsmail Kahraman, hem de “gençleri” bilmeliler ki sömürünün, katliamın olduğu her yerde Che’ler hep olacaktır!28
redaktif.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×